Bill Gates 'Aşı yaptıracak mısınız?' sorusuna yanıt verdi

Bill Gates 'Aşı yaptıracak mısınız?' sorusuna yanıt verdi

Bill Gates, ABD'de koronavirüs salgınında en ölümcül dönemin önümüzdeki 4 ila 6 ay olduğunu söyledi.

Bill Gates, CNN'e konuştu. ABD'deki salgın sürecini değerlendiren Gates, "Üzülerek söylüyorum ki, gelecek dört ila altı ay pandeminin en kötü dönemi olabilir. IHME (Sağlık Ölçümleri Değerlendirme Enstitüsü) tahminleri 1 Nisan 2021'e kadar 200 bin kişinin daha ölebileceğini gösteriyor. Maske ve sosyal mesafe kurallarına uyarsak, bu ölümlerin büyük bir kısmını önleyebiliriz" diye konuştu. 

Trump'ın aşı konusunda önceliği ABD'lilere verilmesine ilişkin çıkarttığı kararnameye ilişkin soruyu yanıtlayan Gates, "ABD tüm insanlığa yardım etmeli. Dünya ekonomisinin dönmesini istiyoruz. Ölümleri asgariye indirmek istiyoruz. Temel teknoloji bir Alman şirketine ait. Bu nedenle uluslararası paylaşımı ve iş birliğini engellemek bir hataydı" yanıtını verdi. Gates şöyle konuştu:

"Tüm aşıların kapasitesini artırmalıyız. Önümüzdeki aylarda onay alacak, üretiminin artırılması daha kolay olan birkaç aşı daha olacak. ABD diğer ülkelerin çalışmalarından yararlandı. Bu nedenle tamamen bencil olmamalıyız" 

Aşı yaptıracağının altını çizen Gates, "Ben de aynısını yapacağım. Sıram geldiğinde yan çizmeyeceğim. Zamanın geldiğinde aşıyı görünür bir şekilde yaptıracağım. Çünkü hastalığı başkalarına geçirmemek herkesin yararına" dedi.