Volkswagen Türkiye yatırımını erteledi iddiası…

Volkswagen Türkiye yatırımını erteledi iddiası…

Alman ekonomi gazetesi Handelsblatt, Volkswagen’ın Türkiye’de yeni fabrika kurma kararını ertelediğini duyurdu. Gazetenin haberinde şirketin imaj kaybından çekindiği kaydedildi.

Handelsblatt, otomotiv devi Volkswagen’ın (VW) yeni fabrikasını Türkiye’de kurma kararını Suriye’de yürütülen askeri operasyon nedeniyle ertelediğini duyurdu.

Gazetenin, şirketin yönetim kurulu ve teftiş kurulundan kaynaklara dayandırdığı haberde, daha düşük maliyet, daha fazla ciro imkanı gibi nedenlerden dolayı iki kurulda da Türkiye seçeneğinin öne çıktığı, ancak Suriye’nin kuzeydoğusunda başlatılan askeri harekatın durumu tamamen değiştirdiği ve “Bu koşullar altında Türkiye için oylama yapılamayacağı” görüşünün ağır bastığı kaydedildi.

Şirket sözcüsü gazeteye yaptığı açıklamada, “Durumu büyük endişe ile izliyoruz” dedi.Manisa’da geçen hafta şirket kuran Volkswagen fabrikanın kurulması için yürütülen müzakerelerin son safhada olduğunu bildirmişti. Şirket henüz fabrika için nihai kararı almadı.

Almanya Başbakanı Angela Merkel Pazar günü Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’a Türkiye’nin Suriye’nin kuzeyine düzenlediği sınır ötesi harekatın insani krize yol açacağını belirterek durdurulmasını istemişti. Avrupa ülkeleri de dün Türkiye’ye silah satışını sınırlama kararı aldı. ABD Başkanı Donald Trump ise Türkiye’ye yaptırım kararı aldı.

Reuters