Halk TV Canlı Yayın
Uzayda kesintisiz en uzun süre kalan kadın dünyaya döndü
NASA astronotu Christina Koch, 328 gün süren uzay görevinden döndü. Kazakistan'ın yerel saatiyle 15.12'de Kazakistan'a inen Koch, uzayda kesintisiz en uzun süre kalan kadın oldu.

Koch ve Avrupa Uzay Ajansı’ndan Luca Parmitano ile Rus uzay ajansı Roscosmos’dan Alexander Skvortsov’u taşıyan kapsül başarılı bir iniş yaptı. Üç mürettabatın da sağlık durumlarının iyi olduğu öğrenildi.

İlk seferinde kesintisiz 328 günlük uzay görevini tamamlayan Koch, araştırmacılara uzun dönem uzay misyonlarının kadınlar üzerindeki etkisini gözlemleme olanağı sağladı. NASA Artemis programıyla Ay’a geri dönmeyi planladığından bu çalışma bir sonraki uzay uçuşları için hayati önem taşıyor.

Parmitano and Skvortsov ise uzayda 201 gün kaldı.

Koch, yerdeki ekip kapsülden çıkmasına yardımcı olurken gülümseyerek ‘her şey yolunda’ anlamına gelen baş parmağını yukarı kaldırma hareketi yaptı.

Teksas’ta kocasıyla yaşayan Koch, 18 Ekim 2019’da meslektaşı Jessica Meir ile gerçekleştirdikleri ve bir ilk olan sadece kadınlardan oluşan uzay yürüşünün, görevinin en önemli anı olduğunu söyledi.

En uzun süre kalan astronotlar listesine girdi

Koch, 328 günlük rekoryla uzayda en uzun süre kalan 5'inci astronot oldu. En uzun süreli uzay görevi ise 1994-1995 yıllarında Rus kozmonot Valery Polyakov'un 437 günlük görevi.