Uzaya ulaşan milyarder Richard Branson Dünya'ya döndü

İngiliz iş insanı milyarder Sir Richard Branson, diğer yolcuyla birlikte uzayın başladığı sınır olan 100 kilometre yüksekliğe çıkmayı başardı. Branson'ı taşıyan uçak uzaya ulaştıktan kısa bir süre sonra Dünya'ya döndü.

Yayınlanma:
Güncelleme: 12 Temmuz 2021 12:17
Uzaya ulaşan milyarder Richard Branson Dünya'ya döndü

Uluslararası ajanslar, İngiliz işadamı Sir Richard Branson ve beraberindeki beş kişinin uzay sınırına ulaştığını duyurdu.

Uzaya giden ilk milyarder olarak tarihe geçen Branson'ın uçağı kısa bir süre sonra dünyaya döndüğü belirtildi.  

uzicpr3d1eqno3giupg-aq.jpg

Sıfır yerçekimini tecrübe ettiler

BBC Türkçe'de yer alan habere göre 70 yaşındaki Branson ve Virgin Galactic ekibinden beş kişiyi taşıyan uzay aracı, New Mexico çölü üzerinde 88 kilometre yüksekliğe ulaştı. Tarihe geçen ekip, üç dört dakika süresince sıfır yerçekimini tecrübe etti ve dünyanın eğriliğini görebildi.

 

VCC Unity uzay aracı Dünya'ya inerken canlı yayın sırasında konuşan Branson, "Bizi bu kadar uzağa getiren 17 yıllık çok sıkı çalışma nedeniyle Virgin Galactic'teki tüm muhteşem ekibi tebrik ediyorum" ifadelerini kullandı.

akdyh-x7zkynf6phhi-6sw.jpg

Virgin Group’un sahibi Branson, dün bir SpaceShipTwo roket uçağıyla 90 kilometre yükseklikte uçuş yapmıştı. Yaşadığı mutluluğu dile getiren Branson, kurduğu uzay şirketinin amacının uzay uçuşunu herkes için erişilebilir kılmak olduğunu söyledi.

yos5y8plk0uipu9-y1puqq.jpg

Branson, iki pilot ve yolcu olarak bekleyen diğer üç Virgin Galactic çalışanı eşliğinde havalandı. Branson ile birlikte, uzay görevinde bulunanlar arasında, şirketin baş astronot eğitmeni Beth Moses, baş operasyon mühendisi Colin Bennett ve hükümet işleri ve araştırmadan sorumlu başkan yardımcısı Sirisha Bandle yer aldı. 

wfw0aed-lkokne2wwr3dpq.jpg

Çift gövdeli bir "ana gemi" uçağı, uzay gemilerini deniz seviyesinden yaklaşık 15 kilometre yukarıda taşıdı ve sonra roketi  açık havaya bıraktı. Pilotlar hemen SpaceShipTwo motorlarını ateşledi. Araç iki dakika içinde yaklaşık 75 kilometre daha yükseğe çıktı.