Halk TV Canlı Yayın
Rusya'nın uzay ajansından 'Türkiye ile işbirliği' açıklaması
Rusya Federal Uzay Ajansı Roscosmos, Türkiye ile Rusya'nın uzay alanında işbirliği konusunda adımlar atılacağını açıkladı.

Rusya Federal Uzay Ajansı Roscosmos, Rusya ve Türkiye'nin uzay alanında işbirliği konusunda hükümetler arası çerçeve anlaşma hazırlayacağını açıkladı.

Ajans, Roscosmos Başkanı Dmitriy Rogozin'in Türkiye'nin Moskova Büyükelçisi Mehmet Samsar'la yaptığı görüşmenin ardından bir açıklama yayınladı.

'Mutabakat sağlandı'

Sputnik'in haberine göre açıklamada, "Roscosmos Başkanı Dmitriy Rogozin ile Türkiye'nin Moskova Büyükelçisi Mehmet Samsar arasındaki görüşme sonucunda iki ülke arasında uzay alanında işbirliğine ilişkin bir hükümetlerarası çerçeve anlaşma hazırlama çalışmalarına başlanması konusunda mutabakat sağlandı" dendi.

Roscosmos, Türk tarafının daha önce dile getirilen Rusya'da Türk astronotların yetiştirilmesine ilişkin planları teyit ettiğini de belirtti.

Rusya 'Türk astronot' göndermeyi önermişti

Roscosmos Başkanı Dmitriy Rogozin, Rusya lideri Vladimir Putin ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın MAKS-2019 Uluslararası Havacılık Fuarı ziyareti sırasında Erdoğan'a UUİ’ye bir Türk astronotu göndermeyi önermiş ve bu öneri Türkiye tarafından kabul edilmişti.

Rogozin, ilk Türk astronotun eğitimlerin ardından 2023’te uzaya gidebileceği tahmininde bulunmuştu.