Pfizer, koronavirüs için oral antiviral ilaç geliştiriyor: İnsanlarda test edilmeye başlandı

Pfizer, koronavirüs için oral antiviral ilaç geliştiriyor: İnsanlarda test edilmeye başlandı

ABD'li ilaç şirketi Pfizer, koronavirüse karşı ilaç geliştirdiğini ve insanlı ilk aşama denemelerine başlandığını duyurdu.

Pfizer, koronavirüs hastalarının ağız yoluyla kullanabileceği antiviral bir ilaç geliştirmekte olduklarını ve insanlı erken aşama denemelerinin ABD'de başladığını açıkladı. 

PF-07321332 adı verilen oral ilacın, CD4 hücresi içinde kopyalanmış virüslerin hücre dışına çıkışını, yani yeni virüslerin oluşumunu engelleyen proteaz inhibitörü sınıfından olduğu belirtildi. Proteaz inhibitör ilaçların ayrıca HIV ve Hepatit C tedavilerinde virüsün yayılımını durdurmada da başarılı olduğu biliniyor. 

Şirket, oral ilacın virüse karşı güçlü antiviral aktivite gösterdiğini gösterdiğini bildirdi. Araştırmacılar, ilacın hastalığın ilerlemesini önleyeceğini ve böylece koronavirüse yakalananların hastaneye gitmeden tedavi olmasına imkan sağlayabileceğini belirtti.

Pfizer Küresel Araştırma Geliştirme ve Medikal Başkanı Mikael Dolsten, "Koronavirüs salgınıyla mücadele için hem aşı yoluyla önleme hem de virüsü kapanlar için hedefe yönelik tedavi gerekli. SARS-CoV-2'nin mutasyona uğradığı ve koronavirüs'ün devam eden küresel etkisi göz önüne alındığında, hem şimdi hem de sonrası için tedavi seçeneklerine erişimin kritik olacağı görülüyor" dedi.

Pfizer, 6 Nisan'da ilaç hakkında daha fazla ayrıntı vereceğini açıkladı. Pfizer ayrıca doğrudan damar yoluyla uygulanan ve yine bir proteaz inhibitörü olan PF-07304814 adlı ilaç üzerinde de çalışıyor.

Bu ilaç şu anda koronavirüs ile hastaneye kaldırılan hastalarda faz Ib klinik denemesi aşamasında.