Koronavirüs kışın daha fazla mı yayılacak?

Koronavirüs kışın daha fazla mı yayılacak?
Uzmanlara göre kış ayları virüslerin yayılması için daha uygun bir ortam sağlıyor fakat koronovirüs mevsimsel hastalıklardan farklı hareket ediyor.

Tüm dünyayı etkisi altına alan Koronavirüs salgınında birinci dalga tüm hızıyla sürerken, yaklaşan kış mevsimi, salgının tırmanması ve ikinci dalga endişelerini de körüklüyor. Uzmanlar koronavirüsün yaz aylarında da etkisinin azalmadığına dikkat çekerek  "kışın daha fazla mı yayılacak" sorusuna kesin bir yanıt vermenin mümkün olmadığını belirtiyor.

"Süreç kötü gelişebilir"

Virüsler hava soğukken insan vücudu dışında daha uzun süre canlı kalabiliyor. Kışın insanların kapalı ortamlarda daha fazla kalması ve havalandırmanın kapalı ortamlarda yetersiz olması nedeniyle koronavirüs ve diğer virüslerin yayılması için daha elverişli bir ortam oluşuyor. BBC'ye konuşan, Londra Hijyen ve Tropikal Hastalıklar Fakültesi'nden Dr. Rachel Lowe, "Kışın zirve yapan diğer virüslere bakarsak mevsimsel etki söz konusu olabilir. Ama bunun nedeni, hava koşullarından mı yoksa insan davranışından mı kaynaklandığı tam bilinmiyor" dedi. Londra'daki Imperial College'dan Prof. Wendy Barclay da,  "İnsanlar makul ve haklı olarak kaygılılar. İkinci bir dalga olması ihtimali yüksek; sürü bağışıklığı seviyesine ulaşamadığımız açık ve ikinci dalga için kış elverişli bir zaman. Şu an büyük bir bilinmezle karşı karşıyayız ve süreç kötü gelişebilir." diye konuştu.

DSÖ: Koronavirüs mevsimsel bir hastalık değil

Koronavirüs salgınında mevsimsel risk faktörüne ilişkin açıklama yapan Dünya Sağlık Örgütü Sözcüsü Margaret Harris ise, Koronavirüs'ün influenza gibi mevsimsel bir hastalık olmadığını belirtti. Reuters'ın aktardığına göre, basın toplantısında konuşan Dünya Sağlık Örgütü Sözcüsü Harris, "İnsanlar hâlâ salgının mevsimsel olduğunu düşünüyor. Bilmemiz gereken şey bunun yeni bir virüs olduğu ve farklı hareket ettiği" dedi. Harris, salgının influenza gibi mevsimsel olarak değişmediğini, şu anda 'bir büyük dalga' yaşandığını belirtti. Harris, "Bir büyük dalga gibi bazen artıp bazen azalıyor. Yapılacak en iyi şey bunu düzleştirmek ve etkisini yere sermek" dedi.

Etiketler :