Ay'da inşa edilecek evler nasıl görünecek?

Ay'da inşa edilecek evler nasıl görünecek?

Avrupa Uzay Ajansı (ESA), Ay’da inşa edilecek evlerin görüntülerini paylaştı. Evlerde Ay'da yaşayacak ilk astronotlar yaşayacak.

Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi'nin (NASA) insanlı Ay yolculuğu projesi Artemis için 18 kişilik ekibin kimliklerini duyurması üzerine Ay'da kalacak ilk astronotların kalacağı evlerin fotoğrafları paylaşıldı. 

Evler astronotları radyasyona karşı koruyacak

Avrupa Uzay Ajansı'nda (ESA) danışman Aidan Cowley konuya ilişkin bir açıklama yaptı. Cowley, yaptığı açıklamada "Bu olmalı çünkü Ay'ın, Mars'ın veya bunun ötesinde herhangi bir şeyin keşfi konusunda gerçekten ciddiysek bu çok yakında ustalaşmamız gereken teknolojidir" dedi. Cowley, koruyucu tuğlalar yapmak için pudra şekeri kadar ince olan Ay toprağı regoliti kullanmayı planlıyor. Cowley'nin Astronotların yaşayacağı silindir şeklindeki yapıların on yıl içinde inşa edilmeye başlanacağına inandığı ve yapıların astronotları radyasyona maruz kalmaya karşı korumaları gerektiğine inandığı da ifade edildi. Ay'daki radyasyon ve donma sıcaklıklarına karşı bir metre derinliğindeki regolit duvarlar ve çatı kullanımı planlanıyor. Astronotların muhtemelen görevlerinin ilk birkaç yılında basınçlı, mobil yaşam alanlarında yaşayacağı ancak daha kalıcı bir üssün Shackleton kraterinin yakınında olabileceği belirtildi. Bu kraterin Ay’ın sürekli güneş ışığı olan güney kutbunda olduğu ifade edildi.

ay.jpgay2.jpg

"Niyetim, Ay'da kalıcı bir baz istasyonu kurmak"

Ay’da kurulacak koloniye ‘Ay Köyü’ (Moon Village) adını veren ESA Genel Müdürü Jan Wörner'ün ise konuyla ilgili olarak, "Niyetim, Ay'da kalıcı bir baz istasyonu kurmak. Bunun anlamı, farklı üye devletler için, dünyanın farklı ülkeleri için açık bir istasyon" diye konuştu.

ay3.jpg

Bilim ve Teknoloji