ABD'de goriller koronavirüs aşısı oldu

ABD'de goriller koronavirüs aşısı oldu

ABD'de San Diego Hayvanat Bahçesi'ndeki dokuz büyük maymun koronavirüse karşı aşılandı. Aşılama, insanlık dışı ilk oldu.

ABD’nin Kaliforniya eyaletinde yer alan San Diego Hayvanat Bahçesi'ndeki dokuz büyük maymun koronavirüs aşısı oldu. Hayvanlar için geliştirilen deneysel koronavirüs aşıları olan büyük maymunlar, aşı olduğu bilinen insan dışı ilk primatlar oldular.

National Geographic'in haberine göre, veterinerlik ilaçları üreten Zoetis şirketi, insan kullanımına da uygun olan deneysel Covid-19 aşısı geliştirdi. 1994'te dünyada açık kalp ameliyatı geçiren ilk maymun olan Karen adında bir orangutan da dahil olmak üzere toplam dokuz büyük maymuna aşı uygulandı.

Dört orangutan ve Beş bonobo (cüce şempanze) cinsi maymunun aşı olmasından sonra Küresel Koruma ve Yaban Hayatı Sağlık Görevlisi Nadine Lamberski, “Maymunlar yakın aile gruplarında yaşadıkları için, virüsün tek bir maymuna bulaşması tür içerisinde hızla yayılmasına neden olabilir” dedi.

Doğada 5 binden daha az goril kaldığının altını çizen araştırmacılar ise koronavirüsün hayvanlar üzerindeki etkisinin hala tam olarak bilinmediğini ancak daha önce kedi ve köpekler başta olmak üzere çeşitli hayvanlarda virüs tespit edildiğini belirttiler.