A Spor yorumcusu Erman Toroğlu'nun ırkçı ifadelerine suç duyurusu

A Spor yorumcusu Erman Toroğlu'nun ırkçı ifadelerine suç duyurusu

Gaziantep FK’nın teknik direktörü Marius Sumudica’yı eleştirirken “Böyle Çingenelik olur mu?” ifadelerini kullanan A Spor yorumcusu Erman Toroğlu’na Romanlardan sert tepki geldi.

A Spor yorumcusu Erman Toroğlu'nun Marius Sumudica'yı eleştirirken ırkçı ifadeler kullanmasına Marmara Roman Dernekleri Federasyonu'ndan sert tepki geldi. Dernek Başkanı Sinan Karaca, Cumhuriyet'e yaptığı açıklamada, Toroğlu'nu kınadıklarını belirtirken "Yıllardır yaptığımız çalışmaların şu an hiçe sayıldığını görmek bizi gerçekten çok üzdü" dedi.

Çok kısa zaman önce Şampiyonlar Ligi maçında Pierre Webo'ya yapılan ırkçılığı bütün Türkiye'nin kınadığını hatırlatan Karaca, "Bizler de bu çirkin saldırıyı kınamıştık. Biz ayrımcılığın her türlüsüne karşıyız. Bu da bizi derinden yaralamıştır. Yıllardır yaptığımız çalışmaların şu an hiçe sayıldığını görmek bizi gerçekten çok üzdü. Aslında Erman Toroğlu bu söylemi aslında çok doğal ve içinden gelen haliyle dile getirdi. Daha sonra yaptığı hatadan geri döneyim derken daha büyük hata yaptı, 'çingene demeyelim dilenci diyelim' dedi. Bizleri daha da aşağılayan bir duruma düşürdü" ifadelerini kullandı.

Bu durumun değişmesi için Cumhurbaşkanı ve siyasi partilere tepki gösterme çağrısı yapan Karaca, "Kimse sessiz kalmamızı beklemesin. Elimizden geldiği kadar sesimizi yükselteceğiz, olayı takip edeceğiz" vurgusu yaptı.

CHP İzmir Milletvekili Purçu suç duyurusunda bulunacak

CHP İzmir Milletvekili Purçu, yaptığı açıklamada şunları söyledi:

Erman Toroğlu'nun Romanlara karşı yapmış olduğu hakaret ve aşağılayıcı ifadelerle ilgili, Roman Sivil Toplum Örgütlerinin öncülüğünde, CHP İzmir Milletvekili Özcan Purçu, AkParti İzmir Milletvekili Cemal Bekle ve birçok milletvekilinin de katılımıyla 11.01.2021 Pazartesi günü İstanbul Çağlayan Adliyesi'nde saat 11.00'de suç duyurusunda bulunulacak ve saat 13.00'de ise pandemi kurallarına uyularak basın açıklaması yapılacaktır. Bu yapılan faşist davranışa karşı; tüm basın mensuplarını ve duyarlı vatandaslarımızı basın açıklamamıza bekleriz.

Erman Toroğlu ne demişti?

Toroğlu, “O teknik adam var ya tam tiyatro. Böyle bir tiyatro görmedim ben. Burayı ne zannediyor? Böyle Çingenelik olur mu ya, Çingenelik…” derken, “Affedersin, Çingenelik bu” dedi. “Ne diyeyim abi, ne taraftan tutsam o tarafa kötü gidiyor” diyen Toroğlu, “Ne bileyim abi, ne diyeyim, dilenci mi diyeyim ya, dilenci diyeyim” dedi.

Toroğlu daha sonra da, “Romanlardan özür dilerim de, çok severim onları ayrıca da… Ben benzetmeyi başka yerden yaptım” diye konuştu.

 

Gündem