Seçmen kaydı silindi: Evimde kaydı görünen 5 kişi kim?

Seçmen kaydı silindi: Evimde kaydı görünen 5 kişi kim?
Halim Borak, seçime saatler kala seçmen kaydının olmadığını öğrendi. Eşi, kızı ve kaydının silindiğini söyleyen Borak, YSK sistemine girdiğinde 5 kişinin kaydının yaşadığı evde olduğunu öğrendi. Kaya "Evimde kaydı görünenler kim" diye soruyor.

Gazete Duvar'ın haberine göre, seçime saatler kala İstanbul Çekmeköy’de ailesi ile yaşayan Halim Borak, oturdukları evde tanımadığı beş kişinin seçmen olarak kayıtlı olduğunu öğrendi. Sekiz yıldır ay evde  yaşadığını söyleyen Borak, ikametgahını hiç taşımadığını, önceki seçimlerde de sandık görevlisi olduğunu belirterek, “Benim evimde yaşayan beş kişi kim? Böyle bir şey nasıl olabilir?” diye soruyor.

‘MUHTARLIKTAN ÖĞRENDİM’

Borak ve ailesi 8 yıldır Çekmeköy ilçesine bağlı Merkez mahallesi Eren sokaktaki bir apartman dairesinde yaşıyor. Seçime kısa bir süre kala muhtara gittiğinde kayıtlarının silindiğini öğrendi. Halim Borak, “Urfa’da yaşayan bir Suriyeli akrabam İstanbul’a gelmek istedi. Burada çalışacaktı. Fakat şehrin dışına çıkması için emniyetten izin alması gerekiyordu. Ben de muhtarlığa giderek ikametgah almak istedim. Muhtarlık bana ‘sen burada oturmuyorsun ki’ dedi.”

Borak, yaşadıklarını “İlçe nüfus müdürlüğüne gittim bana ‘yanlışlık yapılmış’ dediler. Ben de ikametgahımı taşımadığım müddetçe böyle bir şeyi nasıl yapabiliyorlar diye sordum. Ama yanıt alamadım. YSK’nin sistemine girdim, kaydım görünmedi. Seçmen bilgi kağıdını alınca dairemde beş kişinin kaydının olduğunu gördüm. Kimler? Bunları tanımıyorum. Daha önce burada oy kullandım. Kızım da ben de sandık görevlisi olduk. Nasıl yaparlar anlamıyorum. Seçim kütüğünde kaydım görünmüyor. Soy isimleri Kaya olan beş kişinin kaydı benim oturduğum dairede görünüyor. Ben kızım ve eşim bu seçimde oy kullanmayacakmışım!” diye anlatıyor.

CHP: BU KONULARLA ÇOK KARŞILAŞTIK

Konuyla ilgili aradığımız CHP ilçe yönetiminden de bilgileri teyit ettik. İlçe yönetiminden bir yetkili şunları söyledi: “Söz konusu kişi seçmen olarak görünmüyor. Biz iki ay önce bu vakalarla çok karşılaştık. Seçmenlere mesaj gönderdik. Düzeltmeler oldu. Ama artık yapacak bir şey yok.”