Kılıçdaroğlu'ndan yerel seçim açıklaması: Beni kaygılandıran şey...

Kılıçdaroğlu'ndan yerel seçim açıklaması: Beni kaygılandıran şey...
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Fox TV'de İsmail Küçükkaya'nın sorularını yanıtlıyor. 

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu Fox TV'de İsmail Küçükkaya ile Çalar Saat'in konuğu oldu. Kılıçdaroğlu, 31 Mart yerel seçimlerinin beka sorunuyla bir alakasının olmadığının altını çizerek, "Bu seçim yerel seçim. Beni kaygılandıran bunun bir beka seçimi olduğuna dair söylem. Ortada bir beka söylemi yok ki. Muhtar seçeceğiz, muhtarın beka ile ne ilgisi var. Belediye başkanının, meclis üyelerinin beka ile değil hizmet ile ilgisi var. Korku ve endişe üzerinden siyaset yapmak istiyorlar." dedi.

Kılıçdaroğlu'nun açıklamaları şöyle:

Belli bir ideal uğruna, demokrasi için mücadele güzel birşey. Bu mücadele bütün vatandaşlar için önemli bir kavram. Bizim mitinglerimiz demokrasi şölenine dönüşüyor. Söylemlerimiz ve çözümlerimiz aşağı yukarı uyuşuyor. Parti olarak büyük mitingler yapmıyoruz, daha ziyade kanaat önderleri, STK temsilcileri ile görüşüyoruz.


İsmail Küçükkaya: Birbirinize jestler, nezaket içeren söylemlerde bulunuyorsunuz. Meral hanım nasıl biri sizce

Kılıçdaroğlu: Meral hanım devleti bilen, devletin nasıl yönetilmesi gerektiğini bilen bir politikacı. Aynı zamanda bir de akademisyen entellektüel birikimi ile de üstte. Meral hanım son derece değerli bir siyasetçi.


İsmail Küçükkaya: Bu seçim ne seçimi olacak?

Kılıçdaroğlu:  Bu seçim yerel seçim. Beni kaygılandıran bunun bir beka seçimi olduğuna dair söylem. Ortada bir beka söylemi yok ki. Muhtar seçeceğiz, muhtarın beka ile ne ilgisi var. Belediye başkanının, meclis üyelerinin beka ile değil hizmet ile ilgisi var. Korku ve endişe üzerinden siyaset yapmak istiyorlar.

Bizim gittiğimiz yerlerde önce belediye başkan adayımız konuşuyor. Yaptıklarını yapacaklarını anlatıyor .

İsmail Küçükkkaya: Bursa'dan bir sürpriz gelebilir ve çok şaşırıyorum.

Kılıçdaroğlu: Bursa benim defalarca bakacağım kentlerden birisi. Bursa aslında demokrat bir kent. Geleneği olan bir kent. Eski günlerini geride bırakmış, istismar edilen bir kent.

Bakıyorsunuz turist Eskişehir'e geliyor, Bursa'ya geliyor. Bursa'yı kazanacağız.

İstanbul, Ankara, Antalya, Adana, Mersin kazanacağımızı gördüğümüz yerler


İsmail Küçükkaya: 31 Mart seçiminde hangi sonuç çıkarsa çıksın erken seçim istemeyeceksiniz değil m?

Kılıçdaroğlu: Kesinlikle doğru, bakın siyasi fırsatçılık ayrıdır, siyaset ayrıdır. Biz buraları aldık diye hemen erken seçime gidelim denirse bu siyasi fırsatçılıktır. Belediye başkanlarımız vaatlerde bulunuyor, başarı elde ettikleri durumda devam edecekler. Türkiye ciddi bir ekonomik krizin göbeğinde bu önceliğimiz olmalı.

İsmail Küçükkaya: Ben sayın Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Erdoğan'ı davet ettim. Kendisi uygun görmedi. Bunu da belirtmek isterim.

Küçükkaya: Nasıl buluyorsunuz Temel beyi?

Kılıçdaroğlu: Temel bey başarılı, düzgün bir siyasetçi. Ülkesini seven bir siyasetçi, elbette ki görüşlerimiz farklı ama birbirimize saygı duyuyoruz

FETÖ nedir?

Kılıçdaroğlu: FETÖ bir dönem siyasi iktidarla yürüyen terör örgütü

15 Temmuz nedir?

Kılıçdaroğlu: 15 Temmuz hain darbe girişimi

Sonrası

20 Temmuz sonrası ülke siyasi darbe ile karşılaştı

Metastaz'ı okudunuz mu? Devletimizin FETÖ ve unsurlarından temizlenmesi gerekir mi?

Kılıçdaroğlu: Evet okudum. FETÖ ile mücadele ne yazık ki yapılmıyor. Parası olan çıkıyor, gereken mücadele yapılmıyor. BAnk Asya'nın önünden geçeni, apartman aidatını yatıranı memuriyetten attılar. AMa 17-25 Temmuz sonrasında para aktaran Fettah Tamince şu an Erdoğan'ın korumasında. İhaleler alıyor.

İsmail Küçükkaya: Her seçimin bir karakteristiği var bu seçimin karakteristiğini sormak istiyorum. İnanılmaz bir hamle yaptınız. İmamoğlu, Soyer, Mustafa Bozbey, Muhittin Böcek, Zeydan Karalar bu isimler ilçe başkan adayları idi. bu bir hareket getirdi

Kemal Kılıçdaroğlu: Belediye başkanı seçeceğiz. Adayın bir başarı hikayesi olması gerek. Bu isimlerin bir başarı hikayesi vra mı var, ütün belde bunu görmüş mü görmüş. O zaman ilçede yakalanan başarı neden ilde yaşanmasın dedik. Bizim yaptığımız en büyük dönüşüm bu

İmamoğlu'nu derğerlendirir misiniz?

Genç bir arkadaş, başarılı bir arkadaş. Ben İstanbul'u kazandığımda 16 milyon kazanmış olacak dedi. YAni ayrımcılık yapmayacağım, bütün İstanbul'u kucaklayacağım diyor. Ekonomik açıdan da güçlendireceğini söylüyor. 5 yıl içinde 150 bin kişiye istihdam yaratacağım dedi. Yıldırım belediyelerin işi değil bu dedi. Bunun üzerine İmamoğlu, hayır bu belediyelerin görevidir dedi. Ve 200 bin kişiye 5 yılda istihdam sağlayacağım dedi. Yıldırım çıktı bir televizyon programında 500 bin kişiye istihdam sağlayacağım dedi

İsmail Küçükkaya: Adaylara sorduğum sorular bunlar. Kooperatifleşme, istihdam...

Kılıçdaroğlu: Bakın kooperatifleşme, kır ile kent arasında bağ kurmayı bizim belediyelerimiz yaptı. Kooperatifleşmeyi destekledi. Süt alınacaksa kooperatiflerden alınıyor, sütün dağıtımı kentte ayrım yapılmaksızın yapılıyor. Fidan AKP'li belediyeler yurt dışından getiriyor. Bizim belediyelerimiz ne yaptı, kooperatiflerden alıp yaptı. Şu anda bizim belediyelerimiz bunları yapıyor. Tekirdağ Belediye Başkanımız bir adım daha ileri götürdü bütün ileçelere okul yaptı, anahtarı da bakanlığa verdi

İsmail Küçükkaya: Mansur Yavaş'ın ATO Başkanı ile fotoğrafı.. Neden bunu gösteriyorum. Dün bir etkinlik oldu ve ATO başkanı salonu terk etti...

Kılıçdaroğlu: Doğru değil bu tavır, Ya hiç davet etmeyeceksiniz, ediyorsanız da dinleyeceksiniz. Düşüncelerine katılırsınız veya katılmazsınız. Belli çevrelerin telkin ve baskıları ile tavrınızı değitiştirirseniz kaybeden salonu terk eden olur.

Küçükkaya: Gerçekten de bu seçimde inanılmaz şeylere tanık olduk...

İsmail bey beni en çok üzen şey şu. Daha önce başarılı bir belediye başkanlığı yapmış, sonra büyükşehir için yarışmış sonra AKP gel bizden aday ol demiş. Kabul etmedi diye ortalık birbirine girmiş. Şunu anlayamıyorum bir ülkenin Cumhurbaşkanlığı koltuğunda oturan bir zat ve tarafsız olacağına dair namusu üzerine yemin etmiş bir kişi nasıl olur da bir adaya ağzı alınmayacak sözler sarf eder. Bir ülkenin cumhurbaşkanı nasıl olur da belediye başkanları ile suçlamalar yapar. Bu makamın bir ağırlığı var. Tehdit ediliyor aynı zamanda Mansur Yavaş..

Küçükkaya: Seçimi kazanınca alınabilir mi?

Kılıçdaroğlu: Diyor ki seçime girmek serbest, kazanmak yasak. Ankara'da Mansur YAvaş kazanır ve görev başına geçer. Bütün Ankaralılara hizmet eder. Dürüst bir isim. Aradılar bula bula bunu buldular. Yavaş adı açıklandığı gün mal varlığı açıkladı

Küçükkaya: Erdoğan TL biriktirin önerisi ...

Kılıçdaroğlu: Bunun samimi olması için dolar bazında ihale alanlara, dolar bazında garanti alanların da TL'ye dönmesi lazım. Onlar neden buna çevrilmiyor. onlarla ilgili neden bir söz söylemiyor. Onlara gelince hazineden dolar aktarıyorsun. Dönüştür TL'ye...

Döviz mevduatınız var mı?

Yok

Erdoğan'da sorulan HDP sorusu

Bir insan politikada çifte standart uygularsa bu ahlaki değildir. Düne kadar kucak kucağalardı ne oldu da buraya geldi

PKK nedir?

Terör örgütüdür

HDP?

HDP parlamentoda grubu olan bir siyasi partidir

Sizin listenizde HDP'li var mı?

Hayır tamamı CHP'li. Bizim anlaşma yaptığımız partiler bellidir.

Erdoğan Ahmet Türk açıklaması

Benim için de söyledi. Gereği yapılacaksa yap kardeşim.

Sizi hapse atabilir mi?

Ne yaparsa yapsın. Dediğim gibi Cumhurbaşkanlığı koltuğunda oturan bir kişinin o koltuğun ağırlığını taşıması lazım.

Tehdit üzerinden siyaset yapılmaz. Bizim adaylarımız vaatlerini kendi anlatır. Ben anlatmam. Erdoğan ne yapıyor bunlar terörist diyor. Yeter artık bu ayrımcılık. Trabzon'dan bir AKP'li bana mektup yazmış, "Ben hayatımda böyle bir Cumhurbaşkanı görmedim" diye isyan etmiş. Ya ne istiyorsun insanlardan beni, Temel beyi terörist ilan etti, hal esnafını terörist ilan etti yeter artık. Bana PKK saldırdı, bir askerimiz şehit oldu bu kadar karalama mı olur ya!

Ben düşüncelerimi ifade ettim meydanlarda o beni karalamakla meşgul. Yunanistan'dan 2018 yılında 28 milyon dolarlık buğday ithal ettik cevabı var mı yok. Tütün ithal ettik. Türk tütünü marka idi buna bir yanıt var mı yok! Bay Kemal Bay Kemal

Neden Bay Kemal diyor size?

Beni kızdırmak için! Bay Kemal olmak için dürüst olmak gerek, Bay Kemal olmak için oğlunu arayıp paraları sıfırla dememek lazım. Ben ana muhalefet partisi başkanıyım.

Çok destek verdik diyor Erdoğan...

İsmail bey çok açık Tarım Kanunu var destek vereceksiniz diyor. Verilmesi gerekenin sadece yüzde 1'i

Medya konusunda kaygı verici bir durumdayız, nasıl çıkacağız?

Medyada ciddi bir bozulma var. Medyanın yüzde 90'ını iktidarın elinde o kanalların nasıl alındığı ortada. Şöyle bir tablo çıkıyor ortaya sizlerin izlenme oranlarınız artıyor. Tarafsız haber için sizleri izliyorlar.

TRT'de İmamoğlu, Yavaş göremedim. Benim televizyonum herkesi görmem lazım

15 Temmuz sonrasında Saray'a gittik. Konuşma sırasında Erdoğan'a şunu söyledim. Darbenin bize faydası oldu, TRT bize kapılarını açtı biz ekrana çıkma şansı bulduk dedim. Kendisi olur mu öyle şey dedi. 15 Temmuz'dan sonra bir kez çıktım sonra o defter de kapandı. Bütün vatandaşların orada hakkı var. Sabahtan akşama iktidar programı yapıyor.

DSP açıklaması

DSP'ye bir siyasi parti olarak saygı duyuyoruz. Burada yanlış olan şey şu bizden aday olmayınca gidip aday oldular. burada yanlış olan bu.