Yalnızca üstün zekalılar, bu optik illüzyon testlerini anında çözüyor. Siz buradaki yanılsamaları fark edebilecek misiniz?

Yalnızca üstün zekalılar, bu optik illüzyon testlerini anında çözüyor. Siz buradaki yanılsamaları fark edebilecek misiniz?
Bilimsel olarak gerçekliği henüz kanıtlanmasa da yüksek IQ seviyesine sahip kişiler, zeka testlerini pratik ve hızlı bir şekilde çözüyor. Peki verilen bu optik illüzyonlardaki yanılsamaları siz kaç saniyede çözebilirisiniz? Hadi başlayalım.

Kişiliğinizden ipuçları elde etmenizi sağlayan testlerin yanı sıra bazı fark bulma, gizli nesneyi arama gibi testler de gelişiminiz için önemli. Ekran bağımlılığı gibi rahatsızlıklardan uzaklaşıp, vaktinizi faydalı aktivitelere verebileceğiniz görsel testleri, sosyal medya kanallarından da bulabilirsiniz. Özellikle optik illüzyon testleri, beyninizi biraz yorabilir ve böylece daha iyisine ulaşana kadar azminizi de tetikleyebilir.

Optik illüzyon sanatıyla ilgili çalışmalar yapan Lee Wagstaff da oluşturduğu görsellerle, dönem dönem zeka testi meraklılarının uzun saatler vaktini alıyor. İşte bu optik illüzyonlardan bazıları...

1. GÖRSEL

ekran-resmi-2023-03-19-13-33-55.png

Lee Wagstaff tarafından oluşturulan görsellerde genellikle desenler arasında kadın yüzleri bulunuyor.

2. GÖRSEL

ekran-resmi-2023-03-19-13-32-43.png

Wagstaff’ın eserlerinin büyük bir kısmında saklı olan yüzlerin nerede olduğunu bulmak çok zor. Bu optik illüzyonlarla uzun süre uğraşanların, baş ağrısı ve baş dönmesi şikayetleri de olabiliyor.

3. GÖRSEL

ekran-resmi-2023-03-19-13-33-09.png

Wagstaff’ın çalışmaları, renklerin ve desenlerin ahenkli bir tasarımını sunuyor.

ekran-resmi-2023-03-19-13-52-41.png

Optik illüzyon testlerinin zeka belirleyici olduğunun iddia edilmesi, bazen tartışmalara da yol açıyor. Ancak bu bilimsel bir durum değil.

ekran-resmi-2023-03-19-13-33-16.png

Optik illüzyon testlerinin, kişilik ve zeka ile ilgili olduğu söyleniyor. Current Biology'nin araştırmalarına göre, bu testlerin IQ ile bağlantısı söz konusu. Araştırmada, daha yüksek IQ’ya sahip kişilerin, bir optik yanılsama içindeki şekilleri ve ayrıntıları daha kolay tanımladığı belirtiliyor.

Etiketler :