Tuzu hiç böyle görmediniz: Tuzun faydaları neler? 12 farklı alanda tuzu elinizden bırakamayacaksınız!

Tuzu hiç böyle görmediniz: Tuzun faydaları neler? 12 farklı alanda tuzu elinizden bırakamayacaksınız!
Siz tuzu yalnızca yemeklerde kullanıyorsanız yanılıyorsunuz. Yemeklerde azı karar fazlası zarar olan tuzu, bir de diğer alanlarda görmelisiniz. Peki tuz, yemek dışında nerelerde kullanılır? Tuzun 12 farklı kullanım alanı neler?

Sofralardan eksik olmayan, yemekte eksik olunca tadını kaçıran ve sağlıksız olmasına rağmen bazılarının yemeğe oturur oturmaz eline aldığı 'tuz' sadece yemekler için değil. Belki de bazılarını ilk kez duyacağınız bu yöntemler, tuzun ne kadar etkin bir ürün olduğunu gösterecek. Mutfak dışında tuzu nerelerde görebiliriz?

Tuzun az bilinen çok faydalı kullanım alanları nereler?

hali-2.jpg

1. Halı lekeleri

İnatçı kirlerin baş düşmanı tuz, halılar için de bir numara. Halıya vişne suyu dahil ne dökülürse dökülsün temizlemek için hazır bekliyor.

Soğuk suyla lekeli bölgeyi ovalayıp, üzerine tuz serpin. Bu şekilde 10 dakika bekletin. Böylece kirler kalkacak. Eğer kirler tamamen çıkmadıysa yeniden ovalayın, silin ve halının kuruması için bekleyin.

somine.jpg

2. Şömine temizliği

Şöminedeki küller, soğuk ve rüzgarlı havada saçılır. Küllerin dağılmasını önlemek için üzerine tuz serpin ve daha sonra elektrikli süpürge ile süpürme işlemi gerçekleştirin. Tamamen pırıl pırıl bir görüntü elde edeceksiniz.

sut.jpg

3. Süt lekesi

Süt, tencerenin dibini yaktıysa tuz var. Tencerenin içine su ve tuz ekleyip bekletin.

Yanık lekelerinin kolay çıkması için tuzu kullanabilirsiniz.

yapay-cicek.jpg

4. Yapay çiçekler

Tozlanan yapay çiçeklerini poşete alın. Üzerine tuz dökün.

Tuzlu çiçekleri bekletin ve tozlardan tümüyle arındığını görün.

ayakkabi.jpg

5. Ayakkabı kokusu

Karbonat ile yaygın olarak ayakkabı kokusu giderilse de karbonat olmayınca tuz da tercih ediliebilir.

Ayakkabının içine tuz döküp bir gece böylece bekletin. Daha sonra silkeleyip kuru bezle silin.

vazo.jpg

6. Vazolar

Uzun vazoları ve dar ağızlı şişeleri tuz yardımıyla temizleyin. Vazonun içine su ve tuz doldurun.

Ağız kısmını kapatarak sallayın. Saf su ile durulayıp, uzun fırça ile kurulama yapın.

karinca.jpg

7. Karınca

Evde ve ofiste karıncalar çoğaldıysa doğal ve zararsız olarak tuzu deneyin.

Karıncaların gezindiği alanlara tuz serpin, tuz olan yerlere karıncalar gelmez. Karıncaların gidebileceği bir alan varsa, tuzları bu yönde serpmeye devam edebilirsiniz.

yumurta-3.jpg

8. Haşlanmış yumurta

Yumurtaları haşlamadan önce suyuna bir tutam tuz atın. Tuz atılan yumurta piştikten sonra kabuklarının kolay soyulması anlamına geliyor.

kesme.jpg

9. Kesme tahtası temizliği

Kesme tahtası çok sık kullanılır ve çizilmeler olur. Tahtayı yıkadıktan sonra üzerine tuz serpin ve havlu ile kurulayın. Böylece kesme tahtasının aralarındaki bakterilerden arınmış olacaksınız.

peynir.jpg

10. Peynir

Peynirlerin daha geç bozulması ve tadını koruması için peynir kabını tuzlu suyla silin. Böylece peynirlerinizi daha rahat bir şekilde kahvaltı sofranıza koyacaksınız.

cilt-bakimi-4.jpg

11. Cilt parlaklığı

Balın içine tuz koyun. Vücut peelingini bal ve tuzla yapabilirsiniz. Bu şekilde cildinizin parlamasını sağlayın. Tuzun. sertliğinden dolayı ovalama işlemini sert bir şekilde yapmamaya özen gösterin, cildinizde yaralara yol açmayın.

caydanlik.jpg

12. Kireç lekeleri

Çaydanlıkta oluşan kireçler için bulaşık süngerine tuz serpin. Çaydanlığın dibini tuzla ovalayın. Tuz kireçlerin çözünmesini sağlar. Kireç oluşumuna dur demek için çaydanlığın altında su kalmamasına da özen gösterin.

Etiketler :