Şok Diyetleri Ölümle Sonuçlanabiliyor! Uzmanlar Uyardı!

Şok Diyetleri Ölümle Sonuçlanabiliyor! Uzmanlar Uyardı!
Yaz aylarının gelmesiyle birlikte çoğu kişi diyete başladı. Ancak bilinçsizce uzman desteği olmadan yapılan şok diyetleri ölümle sonuçlanabiliyor. İşte konuya ilişkin merak edilenler:

Yaz mevsiminin gelmesiyle birlikte tatilde fit görünmek isteyen yurttaşlar kilo vermek için çeşitli diyetler uyguluyor. Uzmanlar, kişilerin hızlı kilo vermek amacıyla sosyal medyadan gördükleri ya da çevrelerinden duydukları programları bir hekime danışmadan uygulamaması gerektiği konusunda uyarıyor.

Şok diyetler olarak adlandırılan çok düşük kalorili beslenme modelleri, uzman tarafından takip edilmeyen, denetlenmeyen uygulamaları kesinlikle önerilmiyor. Çünkü bu diyetlerin çok ciddi hayati riskler doğurabildiği ve özellikle kronik rahatsızlığı olan bireylerde çok daha tehlikeli sonuçları olduğu ileri sürüldü.

Her bireyin biyokimyasal bulguları neticesinde kan değerleri, hormonları eşit düzeyde olmadığı için beslenmenin de her bir bireye özel değerlendirilerek oluşturulması gerekmektedir. Bilinçsizce yapılan bu diyetler özellikle gebeler, bebekleri emzirme döneminde olan kadınlar, kronik rahatsızlığı olan bireyler; diyabet, hipertansif veya düşük tansiyon seyreden kişiler ve böbrek rahatsızlığı olan kişilerde çok ciddi sağlık sorunlarına neden olmaktadır.

Zayıflatıcı bitki çayları ya da form çayları, hemen hemen herkes tarafından tüketilmektedir. Ancak bu ürünler uzman tarafından onaylanıp öyle kullanılmaya başlanmalıdır. Aksi halde sağlığınızı tehlikeye atmış olursunuz.

Sağlıklı Kilo Vermek İçin Yapılması Gerekenler

Kilo verme sürecine başlayan kişilerin ilk olarak uzmana giderek kendisine uygun diyet programı oluşturmalıdır ve onu uygulamalıdır. Sağlıklı kilo vermek için yapılması gerekenler:

sok-diyetleri-olumle-sonuclanabilir-uzmanlardan-uyardi.jpg

  • Sıvı tüketimini arttırmak.
  • Bitkisel beslenme modeline geçmek.
  • Hareketli bir yaşam tarzını benimsemelisiniz.
  • Egzersiz yapamıyorsanız da günlük 40-45 dakikalık tempolu yürüyüşler yapmalısınız.
  • Yağlı ve ağır yiyeceklerden uzak durulması gerekmektedir.
  • Paketli gıda tüketimini olabildiğince azaltmak.
  • Ara öğünleri aksatmadan gereken düzeyde tüketmelisiniz.

Etiketler :