Renklerin Yaşamdaki Anlamları ve İnsan Psikolojisine Olan Etkileri

Renklerin Yaşamdaki Anlamları ve İnsan Psikolojisine Olan Etkileri
Renklerin insan psikolojisi üzerinde büyük bir etkisi olduğunu biliyor musunuz?

Renklerin psikolojisi, renklerin iyileştirici gücünden yararlanabileceğimizi anlatır. Evrendeki her şey, enerjiden oluşur ve bu sebeple doğada var olan her rengin de enerjisi ve titreşimi olduğu söylenir. Dolayısıyla fiziksel, zihinsel ve ruhsal açıdan dengelenebilmek adına renklerin gücünden yararlanmak; kıymetli bir seçenek olarak karşımıza çıkar. Ancak bu noktada renklerin psikolojisini ve psikolojik anlamlarını öğrenmek gerekir. Çünkü fiziksel ya da zihinsel bir dengesizlik durumunu şifalandırmak için yanlış bir rengi seçmek, durumun daha da kötüleşmesine sebep olabilir.

Renk Psikolojisi Nedir?

Her rengin kendine ait bir dalga boyu ve titreşimi bulunur. Bu sayede renkler de farklı enerji merkezleri olarak görülebilir. Enerji dengesizliği sonucunda fizik, zihin ya da ruh bedeninde sıkıntılar yaşanması da olası. Renklerin etkileri ise bu noktada bireyin fizik ve zihin bedenindeki dengesizliği iyileştirmeye ve dengede kalmasına yardımcı olabilir.

Her rengin farklı bir etkisi bulunur. Bireylerin herhangi bir seçim aşamasında karar verme mekanizmasına renklerin etki ettiğini söylemek mümkün. Bireylerin psikolojik durumuna göre kıyafetlerinin rengini seçtiği, eşya satın alırken en sevdiği renkler üzerinden kararlar verdiği ya da bir mekanda oturma süresini duvarların renginin etkilediği söylenebilir. Bireylerin ihtiyaçlarına, hissettiklerine veya bir rengi ne kadar çok sevdiğine bağlı olarak renk seçimleri ve bu renklerin etkileri değişebilir. Örneğin; parlak renkler genellikle olumlu etkiler taşırken bazı birey ve durumlar üzerinde olumsuz etkiler oluşturabilir. Çünkü evrenin bütününü oluşturan parçalardan biri olan her birey, eşsiz ve biricik. Dolayısıyla renklerin psikolojik etkileri dışında bireylerin hissettiklerine, ruh haline, yaşadıklarına, yer ve zamana bağlı olarak renklerin etkileri değişiklik gösterebilir. Ancak elbette ki renklerin insan psikolojisi üzerindeki etkileri hakkında genel anlamlar çıkarılabilir.

Farkında olmasak da, renkler bilinçaltımızı etkiler ve bazı mesajlar verir. Biz bu mesajlar sayesinde markalarla ilgili algı oluştururuz. Bu algı da bizim marka tercihlerimizi, o marka hakkındaki düşüncelerimizi ve nasıl konumlandırdığımızı belirler. Dolayısıyla markaların kullanacakları logo ve renkler şirket vizyonunu ve tüketicide yaratmak istediği etkiyi yansıtabilmelidir.

Renkler ve Anlamları

Renklerin bireylerin davranışını, düşünme ya da hissetme biçimlerini etkileyebildiği ve değiştirebildiği biliniyor. Renklerin anlamlarını bilerek hareket etmek ve renklerin gücünden yararlanmak, bütünsel sağlık adına iyi bir yardımcı olabilir. Peki, renklerin anlamları neler?

Beyaz: Saflığı, temizliği ve istikrarı ifade eder. Kozmetik ve temizlik ürünlerinde bu nedenle beyaz sıklıkla kullanılır.

Mavi: Kan akışını yavaşlatır. Rahatlatıcı bir etkiye sahiptir. Sonsuzluğu ve özgürlüğü ifade eder. Soğuk bir renk olduğundan soğuk içecek markalarında tercih edilen renklerdendir.

Yeşil: Doğanın ve huzurun rengidir. Aynı zamanda güven duygusunu tetikler. Bankalarda genelde yeşil renk kullanılır. Olumsuz etkileri olarak, aşırı rahatlama sonucu umursamazlık, yorgunluk hissi ve tembelliğe neden olabilir.

Kırmızı: Canlılık ve dinamizmin rengidir. İştah açıcıdır. Ataklık, azim ve kararlılığı ifade eder. İştah açıcı etkisi olmasından dolayı yiyecek markalarının çoğunun ambalajında, logosunda kırmızı kulanılır.

Sarı: En parlak ve dikkat çekici renktir. ışığın, sevincin, üretim ve verimliliğin rengidir. İnsana sevinç ve coşku verir. İlham vericidir. Bilgiyi ve bilgeliği ifade eder. Mutfak için oldukça uygundur. Anaokullarında, çocuk parklarında sarı sıklıkla kullanılır.

Mor: Asalet, lüks, burjuvazi ve itibarın rengidir. Melankolik bir etkisi vardır. Özellikle koyu tonlarda, bilinçaltını etkileyerek insanda korkuya ve hüzne neden olabilen mor renk, deprosyana yakın kişilerin en çok sevdiği renklerden biridir.

Pembe: Dişi duyguların rengidir. Hayali, rahatlığı, sağlıklı olmayı ifade eder. Çalışma alanlarında pek tercih edilen bir renk değildir.

Turuncu: Dışa dönük olmayı, neşeyi temsil eder. Kırmızı kadar olmasa da enerji veren sıcak bir renktir. Ancak yoğun turuncu kullanılan ortamların insanların sosyalleşme dürtülerini harekete geçirdiği için sinir sistemini olumsuz etkilediği bilinmektedir.

Lacivert: Sonsuzluk, otorite ve verimliliği ifade eder. (Çoğu kurumsal, büyük şirketlerin logosunda lacivert renk kullanılır)

Kahverengi: Toprağın ve doğallığın rengidir. Kahverengi tasarımlı ortamlarda uzun süre oturmak çok mümkün değildir. Hareketliliği arttırdığı için fast-food restoranlarında kahverengi kullanılır.

Gri: Alçak gönüllülüğü ve dengeyi, hareketsizliği ifade eder. Diplomatik ve ağır ortamlarda denge unsuru ve uzlaştırıcı olarak kullanılabilir. Kullanıldığı ortamlarda bunaltıcı bir havaya neden olabileceği için fazla tercih edilmeyen bir renktir. Tamamlayıcı renk olarak kullanılması daha doğrudur.

Siyah: ise sessizliği, zarafeti, güçlü olmayı ve otoriteyi yansıtır. Gücü, tutkuyu ve çoğu ülkede matemi temsil eder. Konsantrasyonu arttırır.

Her ne kadar renklerin psikolojik anlamları, çağrışımları ve hissettirdiklerinin bir karşılığı olsa da evrensel, kültürel ve kişisel deneyimler sonucunda başka anlamlar da yüklenebilir. Hatta renklerin hissettirdikleri günden güne ve bireyin ruh haline göre bile değişebilir. Dolayısıyla bu noktada önemli olanın, bireyin renk psikolojisinden de yararlanarak hangi rengin kendisine şifa verdiğini keşfetmesi olduğu söylenebilir. Renklerle çalışmak, gündelik yaşamda renklerin gücünden yararlanmak, fiziksel ve zihinsel sıkıntıların çözümünde renklerden yardım almak; şifalandırıcı bir etki oluşturabilir.

Renklerin psikoloji dışında fizyolojik durumlara da etkisi bulunur. Fiziyolojik durumlara etkisi, bu renklerin titreşim alanlarıyla alakalıdır. Bu olumlu etkiler tedavi edici öneriler değildir. Tamamen kadim bilgelerin yorumladığı, ve hayatımıza dahil edersek bize yardımcı olacak bilgilerdir. Bu bakımdan aşağıdaki önerileri okurken hastalıkların tedavisi olarak düşünmeden, takviye ve destek olarak hayatınıza dahil edebileceğiniz basit uygulamalar olarak almak daha sağlıklı ve doğru olacaktır.

Kırmızı rengi, kanın sıcaklığını yükselterek kan dolaşımını uyarmaya yardımcı olabilir. Yorgunluk, bitkinlik ve anemi gibi sorunlarda etki gösterebilir. Mavi rengi, yatıştırıcı özelliğinden hareketle iltihaplı hastalıkların şifalandırılmasına yardımcı olabilir. Ayrıca bağışıklık sistemini güçlendirmeye, migren ve stresi gidermeye ve uyku problemlerini azaltmaya katkı sağlayabilir. Sarı rengi, vücudu temizlemeye yardımcı olabilir. Sindirim sorunlarının iyileşmesine destek sağlayabilir. Yeşil rengi, bedende dengeyi sağlayarak hücre yapısını şifalandırmaya destek verebilir. Ayrıca kalp ve kan sorunlarına yönelik pozitif etki gösterebilir. Turuncu rengi; idrar yolları, üreme organları ve böbrek sorunlarında yardımcı olabilir. Mor rengi ise sinir sistemini sakinleştirmeye; kulak, burun, ağız ve göz rahatsızlıklarını şifalandırmaya ve sinüsleri rahatlatmaya katkıda bulunabilir.

Etiketler :