14 Mart Pi Günü nedir? Pi Günü Türkiye’de ilk kez ne zaman kutlandı? Bu gün hangi ünlü bilim insanının doğum günü?

14 Mart Pi Günü nedir? Pi Günü Türkiye’de ilk kez ne zaman kutlandı? Bu gün hangi ünlü bilim insanının doğum günü?
Matematiğin ünlü sayısı Pi, her yıl Mart ayında özel etkinliklerle kutlanıyor. Peki Pi sayısı nedir, neden bu kadar önemli? Pi Günü ne zaman ilan edildi? İşte Pi sayısı ile ilgili detaylar…

Bir matematik sayısı olan Pi (π), Mart ayının 14’üncü günü dünya çapında aktivitelerle kutlanıyor. Google arama motorunda da Doodle olarak adlandırılan özel temalarla Pi Günü’nün kutlanması söz konusu. Tıp Bayramı’nın yanı sıra ‘Pi Günü’ olarak kutlanan 14 Mart günü neden seçilmiş? Pi Günü kutlama fikri nasıl doğmuş olabilir?

Pi sayısı nedir?

Sabit bir oranla alınan Pi sayısı, hesaplamalarda genellikle 3,14 ya da 22/7 olarak kısaltılmış haliyle kullanılıyor. Sayının gerçek değeri ise 3,141592653589793238462643383… olarak sonsuza kadar uzanıyor.

Çemberin çevresi ile alanının hesaplanması başta olmak üzere matematik, geometri, fizik gibi bilimlerde kullanılan Pi sayısı, bazı kaynaklarda ‘Ludolph sayısı’ ya da ‘Arşimet sabiti’ şeklinde anılıyor.

Pi sembolü, Yunan alfabesinin 16. harfi. Bu harf, Yunanca’da ‘çevre’ (çember) anlamına gelen ‘perimetier’ kelimesinin de ilk harfi. Pi (π) sembolü, William Jones tarafından 1706 yılında tanıtılmış. Sembolün popülerleşmesi, 1737’de ünlü İsviçreli matematikçi ve fizikçi Leonhard Euler tarafından kullanılmasına dayanıyor.

pi.jpg

Pi Günü neden 14 Mart?

Pi Günü’nün 14 Mart olarak belirlenmesinin nedeni, çemberin çevresinin çapına oranı olan Pi sayısının 3,14 şeklinde yuvarlanması. Yani Pi sayısı, 3,14 olarak sabit şekilde kabul ediliyor.

Pi Günü kutlamalarının tarihi nedir?

Pi Günü, Pi sayısını anmak için her yıl 14 Mart’ta saat 1.59 itibarıyla kutlanmaya başlıyor. Peki neden 1.59 derseniz sebebi Amerikan tarihine göre bu günün 3.14'ün 1.59 olarak geçmesi ve bunun da Pi sayısının en yaygın kullanımına denk gelmesi.

ABD Temsilciler Meclisi, 12 Mart 2009 tarihinde, 14 Mart 2009’u ‘Ulusal Pi Günü’ ilan etti. İlk kez 1988 yılında San Francisco Exploratorium’da ünlü fizikçi Larry Shaw tarafından ilk resmi ve büyük çaplı Pi Günü kutlaması yapıldı.

2010 yılında Google, Pi Günü için çemberler ve pi sembolünden oluşan çizimleri yayınlayarak kutlamalara katıldı.

pi-2.jpg

Türkiye’de ilk kez ne zaman Pi Günü kutlandı?

Türkiye de 2007 yılından beri Pi Günü kutlanıyor.

Albert Einstein’ın da doğum günü…

Pi Günü aynı zamanda ünlü fizikçi Albert Einstein’ın da doğum günü.

Etiketler :