Oruçta bunları yiyenler acıkmayacak: Gün boyu tok tutan besinler hangileri? İşte açlık hissini geçiren gıdalar..

Oruçta bunları yiyenler acıkmayacak: Gün boyu tok tutan besinler hangileri? İşte açlık hissini geçiren gıdalar..
İlk sahurun yapılacağı zamana saatler kala tok tutan besinler de merak konusu olmaya devam ediyor. Peki hangi besinler gün boyu sizi tok tutabilir? Hangi yiyecekleri yerseniz iftara kadar daha az acıkırsınız? İşte açlık hissini yatıştıran 10 besin...

Ramazan ayına saatler kaldı. Bu nedenle tok tutan besinler daha çok araştırılıyor. Oruç tutarken veya diyet yaparken yenecek besinler de daha çok önemseniyor. Peki bir ay boyunca aç hissetmeden daha rahat bir şekilde oruç tutmak istiyorsanız neler yiyebilirsiniz?

yumurta-5.jpg

Yumurta

Kolestrolü olmayan kişiler, protein bakımından zengin olan yumurtayı hem beyaz hem de sarısını yiyerek uzun süre tok kalabilir. Yumurtanın bütününü yemek yaklaşık olarak 6 saat tokluk hissettirir.

tursu-1.jpg

Turşu

Lifli gıdalardan olan turşu, sahurda tüketildiğinde daha az yemek yenir. Ayrıca uzun süre tok tutabilir. İştahı azaltan turşu, kilo vermeye de yardımcı besinler arasında.

yulaf-1.jpg

Yulaf

Doyurucu besinlerden ve diyet ürünü olan besindir. 100 gr yulafta yaklaşık olarak 10 gr lif bulunur. Yani diğer besinlere oranla yüksek bir miktar olduğunu söyleyebiliriz. İştah azaltılır ve daha az acıkılır. Uzun süre tok tutan yulaf, meyveyle ya da balla tatlandırılarak tüketilebilir.

elma-1.jpg

Elma

Lif kaynağı olan elma, aynı zamanda yağ yakıcıdır. Yemeklerden önce bir adet yeşil elma yenerek, kilo verilebilir ve tok kalınabilir. Kabuğuyla birlikte yenmesi önerilir. Elmanın kabuğunda bulunan pektinin maddesi uzun süre tok tutma özelliğine sahiptir.

avokado-2.jpg

Avokado

Lif bakımından yüksek ve karbonhidrat olarak az olan avokado, uzun süre tok tutar. Ayrıca kalorisi düşük olan avokado, kilo vermek isteyenler tarafından da kullanılabilir.

kuruyemis-3.jpg

Kuruyemiş

Kuruyemişin, protein ve doymuş yağ bakımından zengin olan olduğu için uzun süre tok tutacağı, aynı zamanda doğru miktarda tüketildiğinde bel çevresindeki yağları yakmaya yardım edebileceği ifade ediliyor.

sut-1.jpg

Süt Ürünleri

Kan şekerini aniden yükseltmeyen süt ve süt ürünleri midede yarı katı bir yiyecek olarak algılanır. Uzun süre tok tutarlar. Bir bardak sütün 4 saate kadar tokluk hissi verdiği de söyleniyor.

bakliyat-1.jpg

Baklagil

Sindirim dostu, lif bakımından zengin baklagiller, karbonhidrat içeriğiyle mide doldurur. Potasyum, magnezyum ve demir bakımından zengin olan baklagiller öğünlerde yenerek, oruç süresince tok tutabilir.

corba-1.jpg

Çorba

İçinde suyla beraber besin öğeleri bulunur ve tok tutmaya yardımcı olur. Yemeklerden önce bir kase çorba içerseniz iştahınız kapanır ve gün boyu çok acıkmazsınız.

hurma-5.jpg

Hurma

Hurma, yüksek lif içeriğiyle uzun süre tokluk verir. Kuruyemişin yanında tüketilen hurma, kan şekerini dengeleyebilir. Oruç tutarken de uzun süre tok hissettirecektir.

Etiketler :