'Müstakil' kelimesi ne demek? Müstakil ne anlama geliyor? TDK'ya göre 'müstakil' nedir? İşte yanıtı...

'Müstakil' kelimesi ne demek? Müstakil ne anlama geliyor? TDK'ya göre 'müstakil' nedir? İşte yanıtı...
Yeniden Refah Partisi Genel Başkanı Fatih Erbakan, seçimlere müstakil olarak gireceklerini açıkladı. Peki, 'müstakil' kelimesi ne demek? Genellikle emlak sektöründe kullanılan bir kelime olan 'müstakil'in başka anlamı var mı? TDK'ya göre 'müstakil' kelimesinin anlamı nedir?

'Müstakil' kelimesi genelde emlak sektöründe kullanılıyor. Peki, 'müstakil' kelimesi tam olarak ne demek? Müstakil kelimesini hangi anlamda kullanılıyor? Türk Dil Kurumu'na göre (TDK) 'müstakil' ne demek? İşte bu sorunun yanıtı...

'MÜSTAKİL' NE ANLAMA GELİYOR?

Türk Dil Kurumu sözlüğünde yer alan bilgilere göre 'müstakil' kelimesinin ilk anlamı; “Kullanış yönünden başka bir yapı ile bağlantısı olmayan, bağımsız” anlamına geliyor. TDK’nın bu anlama ilişkin verdiği örnek ise şöyle: "Çimenli, çiçekli bir bahçe ortasında üstü camlı, müstakil bir bina."

Müstakil kelimesinin ikinci anlamı olarak da yine TDK'nın sitesinde “kullanış yönünden belli kişi veya kişiler için ayrılmış olan” şeklinde bir ifade yer alıyor. Bu anlam ile ilgili TDK’nın verdiği örnek ise şu şekilde: “Daireye on yıl, yirmi yıl sonra girenlerin her biri başköşelere kurulsun, müstakil oda sahipleri olsun ve hatta sana emirler versin.”

Etiketler :