Mebrum hurması nedir? Medine hurmasının faydaları neler? Medine hurması nasıl kurutulur? Medine hurması ne kadar?

Mebrum hurması nedir? Medine hurmasının faydaları neler? Medine hurması nasıl kurutulur? Medine hurması ne kadar?
İftar sofralarının olmazsa olmazı hurmaların da farklı çeşitleri var. Tok tutmasının yanı sıra doğal bir tatlandırıcı da olan hurmanın en çok sevileni ise Medine hurması. Mebrum Medine hurması, en değerli olanlar arasında yer alıyor. Peki mebrum Medine hurması nedir, çeşitleri neler, nasıl kurutulur? Medine hurmasının besin değerleri ve faydaları neler? Medine hurmasının yaklaşık fiyatı ne kadar?

İslam alemi için kutsal aylardan olan Ramazan ayı başlıyor. İlk iftarın yarın yapılacağı Ramazan'ın vazgeçilmez geleneği ise hurma tüketmek. Raf ömrü uzun olan ve eski çağlardan beri tüketilen hurma çöl ve ılıman iklimlerde yetişiyor. Doğal tatlandırıcı da olan hurma, koyu kahverengi ve yumuşak dokusunun yanı sıra lifli bir gıda ve bu nedenle tok tutuyor. Uygun miktarda tüketildiğinde sağlık açısından faydaları saymakla bitmeyen hurmanın en göz dolduran çeşidi ise Medine hurması. Peki mebrum Medine hurmasının özellikleri neler? Medine hurmasının faydaları neler? Medine hurmasına dair tüm detaylar...

hurmaa.jpg

Medine hurması ne demek?

Medine hurması, Medine çevresinde yetişen lezzetli ve besleyici hurma çeşidi. Hac ve Umre ziyaretlerinde de genellikle bu hurma çeşidi veriliyor. Çeşitleri de bulunan Medine hurmasının Mebrum Medine hurması olarak anılanı ise ek olarak bir lezzete sahip denebilir. Medine hurması, büyük ve küçük boyutlarda olabiliyor.

hurma-8.jpg

Medine hurmasının faydaları neler?

Doktor tavsiyesine uyarak alerjen vb. durumların tespit edilmesi gereken bir gıda olan hurma, belli oranda yenmeli. Her yiyecekte olduğu gibi hurmanın da fazlası zararlı olabilir. Peki Medine hurmasının faydaları neler?

 • Enerji veren hurma, zihinsel rahatlamaya sebep olabilir.
 • Doğal şeker içeren Medine hurması, kana yavaş karıştığı için şekeri dengeleyebilir. Kan şekeri ve yağ seviyelerini düşürebilir. Şeker hastalığı olanların ise uzmana danışmasında fayda var.
 • Cilt bakımında kullanılır. Cildi pürüzsüzleştirir.
 • Melanin birikimini önler ve yaşlanma karşıtıdır.
 • Demir eksikliği ile mücadele eder ve kansızlığa iyi gelir.
 • Hamile kadınlarda servikal genişlemeyi teşvik eder. Ayrıca doğum sırasında rahim kasının doğal kasılmasını sağlar.
 • Kalp ve damar hastalıkları için kullanılabilecek olan hurma, kolesterolü düşürebilir.
 • Antioksidanlar açısından zengindir. Vücudu serbest radikallerden korumaya destek olur.
 • Kemik sağlığı açısından önemlidir. Kemikle ilgili bozuklukları önleyebilir.
 • Bakır, selenyum ve magnezyum açısından zengindir. Beyin sağlığını koruyan B vitamini bulunur. Böylece Alzheimer hastalığına karşı koruyucudur denebilir.
 • İltihabı azaltır ve plak oluşumunu önler.
 • Doğal lif kaynağıdır. Lif, genel sindirim sistemini korur ve bağırsak hareketlerini düzenler. Kabızlık gibi birçok sorunla savaşır.

hurma-6.jpg

Medine hurmasının kalorisi ve besin değerleri neler?

Besin değeri açısından yoğun bir meyve olan hurmanın kurusunda, 100 gramında 277 kalori vardır. Kuru hurmanın bir porsiyonu olan 40 gramında 111 kalori bulunur. Folik asit, demir, potasyum, magnezyum, selenyum, kalsiyum ve lif açısından zengindir. Kuru Medine hurmasında 1,81 gram protein; 74,97 gram karbonhidrat ve 0,15 gram yağ vardır.

Medine hurması nasıl kurutulur?

Doğal tekniklerle güneş ışığında hurmayı kurutabilirsiniz. Bunun için sıcak bir bölgede yaşamanız ve serin yerden hurmayı uzak tutmanız gerekiyor. Meyve kurutucu dolap ve makineler de kullanılabileceği gibi evde sıcak fırında da hurmayı kurutma işlemi yapılabilir. Fırında pişirme kağıdı kullanılarak kurutma yapmanız gerektiğini unutmayın.

Doğal kurutmada hurmalar, sinek ve böceklerden korunmalı. Ayrıca kurutmada tarih seçimleri oldukça önemli. Kurutmadan önce hurmalar iyice yıkanmalı.

hurma-9.jpg

En iyi Medine hurması hangisi?

Medine ve çevresinde yetişen hurmalara Medine hurması denir. Acve, mebrum, meşruk, hudri ve sukkari ise en sevilen Medine hurmaları arasında yer alır. Acve hurmasının kalitesi dillere destan demek yanlış olmaz. Mebrum ise Medine hurmalarından ve Berni ailesi hurması da denen kahverengi ve kırmızı renkli, ince kabuklu bir hurma çeşididir.

Medine hurması, her hurma türü gibi içeriğinde bulunan demir ile kan yapımına yardımcı olabilir.

Medine hurmasının yaklaşık fiyatı ne kadar?

Hurmanın tazeliğine bağlı olarak değişen fiyatlarda çeşit de önemlidir. Medine hurmasının kilogram fiyatı da genellikle 130 liradan 250 liraya kadar değişkenlik gösterebilmektedir.