Kovayı taşıran son su tanesi hangisi: 15 saniyede önce hangi kova dolar? İlk dolacak kovayı bul, zekanı ispatla!

Kovayı taşıran son su tanesi hangisi: 15 saniyede önce hangi kova dolar? İlk dolacak kovayı bul, zekanı ispatla!
Bu zeka testinde 7 tane kova ve bir musluk var. Musluktan akan suyun sırasıyla aşağıdaki kovalara akması bekleniyor. Acaba önce hangi kova dolacak? İlk dolması beklenen suyu 15 saniyede bulabilecek misiniz? Başlıyoruz...

Görsel zeka testlerinde her zaman gizli nesneler bulunmuyor. Kimi zaman da ilk dolacak kovalar, bardağı taşıran son damlalar aranıyor. Beynini sıkı çalıştıranlar, sürekli bu testlerle haşır neşir olanlar daha hızlı şekilde bu testleri çözmeye başlıyor. Beyin bilmeceleri ve bulmacalar çözmeyi seviyorsanız bu zeka oyunları tam sizin için olmalı. Yapmanız gereken beyninizin sınırlarını biraz daha zorlamak ve yaratıcı düşünmek.

Verilen görselde de hangi kovanın önce dolacağını bulmaya çalışıyoruz. Bunun için 15 saniyeniz var. Yüksek zeka seviyesine sahipseniz bunu bulmak sizin için çok kolay olacak.

15 saniyede bulabilir misiniz?

Görselde bir musluğun 1 numaralı kovaya su damlattığı 7 ayrı kova bulunuyor. Bu borular dizisine ve yanlış hizalanmış kovalara baktıktan sonra ilk olarak hangi kovanın suyla dolacağını anlayabiliyor musunuz? Daha basit düşünerek de doğru cevaba ulaşabilirsiniz.

Sürenizi başlatıyoruz.

15, 14...

ekran-resmi-2023-03-22-14-08-28.png

İpucu ister misiniz?

İlk dolacak kovayı bulmak için bağlantı borularını dikkatle gözden geçirmeniz yeterli. Peki önce hangi kova dolacak? 7 kovayı da gözden geçirelim:

1 numaralı kovadan gelen su, önce 3 numaralı kovaya akacak.
4 numaralı kovaya giden boru kapalı.
5 numaralı kovaya giden boru da kapalı.
6 numaralı kovaya giden boru da kapalı.
3 numaralı kova, 2'den daha düşük seviyede.
Önce 3 numaralı kova, ardından 7 numaralı kova dolacak.

Çözümü...

kova-2.jpg

Doğru cevap 3 numaralı kova olacak.

4 numaralı kova ve 5 numaralı kovanın boruları tıkalı olduğu için 1 numaralı kovadan gelen su, önce 3 numaralı kovayı dolduracak. Ayrıca bu görsel testlerde, yanal düşünme yöntemini kullanmak kolaylaştırıcı bir unsur olabilir.

Etiketler :