Hepimiz Yanlış Biliyormuşuz... Hava Durumlarında Bulunan "Yağış İhtimali" Bakın Ne Anlama Geliyormuş!

Hepimiz Yanlış Biliyormuşuz... Hava Durumlarında Bulunan "Yağış İhtimali" Bakın Ne Anlama Geliyormuş!
Hava durumlarında sıklıkla yüzdelik ifadelerle gösterilen "yağış ihtimali", çoğu kişi tarafından "Yağmurun yağma ihtimali" şeklinde biliniyor. Ancak bu bilgi yanlış. Meteorolojik tahminlerde gösterilen bu ifade farklı bir anlam taşımakta.

Evden çıkmadan önce, ilerleyen günlere yönelik planlar yaparken ya da bazen yalnızca merak etmemiz nedeniyle hava durumuna baktığımız çok olmuştur.

Hava tahmin raporlarında ve özellikle internet üzerinden yapılan aramalarda yer alan "yağış ihtimali" bölümü, çoğu insan tarafından o gün için yağmurun yağıp yağmama ihtimali şeklinde yorumlanıyor. Ancak bu yaygın inanış, tamamen yanlış.

Yüzde 0 ile 100 arasında değişen ve "yağış ihtimali" olarak belirtilen bölüm, örneğin yüzde 50 olarak gösterildiğinde, bu durum hava durumu sorgulanan şehir için "Yağmurun yağma ihtimali yarı yarıya" anlamı taşımamakta.

yagmur3.jpgHAVA DURUMLARINDA YER ALAN "YAĞIŞ İHTİMALİ" İŞTE BU ANLAMA GELİYOR

Meteorolojide yağış ihtimali, yağmur beklentimiz ve beklenen yağmurun etkileyeceği alanın çarpımı ile ortaya çıkmakta. Yani İstanbul için şehrin yüzde 10'luk bir bölgesine, yüzde 80 oranında bir yağmur beklentisi veriliyorsa, bu iki rakamın çarpımı sonucunda yağış ihtimali %8 olarak hesaplanıyor.

Bu nedenle hava durumlarında %90 oranında yağış beklentisi görüyor olsanız da, bulunduğunuz bölge hesaplamaya dahil edilen alanda yer almayabilir ve bu durum nedeniyle tek bir yağmur damlası dahi göremeyebilirsiniz.

yagmur4.jpgYağmur ihtimalinin şehrin her yerinde aynı olmaması nedeniyle, bulunduğunuz bölgenin yağmur ihtimalinin yüzde kaç olduğunu ise ancak detaylı olarak paylaşılan hava tahmin raporları ile öğrenebilirsiniz.