Gece yatmadan önce bir adet muz tüketin bakın neler oluyor!

Gece yatmadan önce bir adet muz tüketin bakın neler oluyor!
Muz; zengin potasyum ve magnezyum içeriği sayesinde kasların gevşemesini sağlayarak rahat bir uykuya yardımcı olur. Aynı zamanda da vücudun ertesi gün daha dinç olmasını sağlar.

Spor yapmamıza, iyi beslenmemize ve sağlıklı olmamıza rağmen uyumakta zorlandığımız günler oluyor. Ama şu ya da bu nedenle kafamız durmuyor ve bizi sabaha kadar uyanık tutmaya karar veriyor.
Muzlar, serotonin ve melatonini uyaran besinlere sahiptirler. Magnezyum ve potasyum, kasları ve sinir sistemini gevşetmeye yardımcı olur, böylece tam gevşemeyi destekler ve iyi dinlenmeyi destekler. Bu sayede muz yedikten sonra uykusuzluğa veda ederek rahatlamayı ve uyumayı başarırız.
Unutulmamalıdır ki, yatmadan en az bir buçuk saat önce hiçbir şey yememeliyiz, aksi takdirde zayıf sindirim dinlenmemizi engelleyebilir. Geceleri muz her zaman sindirimi engelleyen bir meyve olarak damgalanmıştır ancak bu tamamen doğru değildir. Nişastalar midenin iltihaplanmasını önler ve ayrıca bağırsaklarımızın sağlığını iyileştirir.

Uzmanlar , uykudan önce yediklerimizin uyku kalitesini etkilediğinde hemfikir! Vücudumuz özellikle yatmadan önce yediğimiz yemeği sağlıklı bir şekilde sindiremezse, bunun için daha fazla çalışmaya zorlanıyor. Ya da uykudan hemen önce yediğimiz kurabiyenin içinde bulunan yüksek glikoz, bizi uyanık tutabiliyor. Tam da bu noktada akla hem beynimizin bize ilettiği bu ihtiyacımızı karşılayacak hem de uyku kalitemizi artıracak bir uyku öncesi atıştırmalığı geliyor: Üzerine fıstık ezmesi sürülmüş muz dilimleri!

Bu tarif, sadece lezzet bakımından değil, içeriğindeki malzemelerin birbirine etkisinden dolayı müthiş bir atıştırmalık. Çünkü muz, kaslarımızın gevşemesine yardımcı olabilecek potasyum ve magnezyum bakımından zenginken, fıstık ezmesi de beyinde serotinine dönüşen ve melatoninin öncüsü bir amino asit olan tripofan içeriyor.

Muz ile fıstık ezmesini birlikte tükettiğimizde, muzdaki karbonhidratlar, tripofanı beynimiz için daha uygun hale getiriyor. Böylece hem uyku öncesi vücudumuzun ihtiyaçlarını karşılayabiliyor hem de kaslarımızın gevşemesiyle birlikte nefis bir uykuya dalıp, rengarenk rüyalara yelken açıyoruz!

Kaynak:

Etiketler :