Fermuarlarda neden YKK harfleri kullanılıyor? Fermuarların üzerinde yazan YKK harfleri ne anlama geliyor?

Fermuarlarda neden YKK harfleri kullanılıyor? Fermuarların üzerinde yazan YKK harfleri ne anlama geliyor?
İş ve günlük hayatımızda kullandığımız çoğu kıyafetin fermuarlarında YKK harfleriyle karşılaşıyoruz. Peki fermuarlarda neden YKK harfleri kullanılıyor? Bu YKK harfleri ne anlama geliyor? İşte cevabı…

Pantolon, çanta ya da ceketlerde sıkça kullanılan bir ürün de fermuar. Günlük hayatta kullandığımız eşyalarımızda işlevsel olan ve süs olarak da kullanılan fermuarlarda sürekli YKK harfleri karşımıza çıkıyor. Peki nedir bu YKK harflerinin anlamı?

YKK aslında ‘Yoshida Kogyo Kabushikikaisha’ kelimelerinin baş harflerinden oluşuyor. Bu, merkezi Japonya’da yer alan bir fermuar üreticisi. Tadao Yoshida tarafından 1934 yılında kurulan bu firmanın Türkçe karşılığı ise ‘Yoshida Limited Şirketi’. Yoshida, firmaların çoğunda karşılaştığımız gibi kendi ismini şirketine vermiş ve bu da kalitesi nedeniyle çok tercih edilerek, dünya çapında bir başarı elde etmiş.

fermuar.jpg

Fermuar üretiminin yüzde 90’ı YKK’dan

Dünyanın en büyük fermuar üreticisi olan Yoshida Kogyo Kabushikikaisha, 60’a yakın ülkeye üretim yapıyor. Toplamda 200’ün üzerinde fabrikası bulunuyor. YKK’da 9500 renk fermuarın üretiminin yapıldığı belirtiliyor. Bu rakamlar da YKK’nın, dünyadaki fermuar üretimin yüzde 90’ını karşıladığı anlamına geliyor.

YKK’nın fabrikalarında günde 7 milyondan fazla fermuar üretiliyor. Firmanın en büyük fabrikası ise Gürcistan’da bulunuyor.

Ayrıca YKK, fermuar üretimiyle de kalmıyor. Plastik ve hırdavat ürünlerinin yanı sıra mimari ürünlerin de üretimini yapıyor.

Calvin Klein, Armani Jeans, Mavi Jeans ve Tommy Hilfiger isimleriyle dünya çapında tanınan ünlü firmalar da fermuar olarak YKK markasını tercih ediyor.

whatsapp-image-2023-03-13-at-09-38-41.jpeg

Türkiye'de YKK firması bulunuyor mu?

Türkiye’de de 1991 yılında YKK ismine rastlanmaya başladı. 1993 yılında Çerkezköy Organize Sanayi Bölgesi’nde de bir fabrika kurarak Türkiye'de fermuar üretimine başlayan YKK, günümüzde fermuarın dışında düğme, çıt çıt, plastik aksesuarlar ve kanca gibi üretimler de yapıyor. Türkiye’de YKK’nın merkezi ise İstanbul Maslak’ta bulunuyor.

YKK fermuarlarının farkı ne?

YKK’nın başarısının sırrı, üretim kapasiteleri ile üretim çeşitliliğine dayanıyor. Malzemelerin çeşitliliği ve renk skalasının genişliği nedeniyle YKK fermuarları çok farklı kesimlere hitap ediyor. Giyim ve aksesuar markalarına sundukları çeşitlilik, YKK’nın oldukça ünlü olmasına neden oluyor.

Ayrıca YKK’nın fermuarlarına su etki etmiyor. Sudan etkilenmeyen fermuar üretimi ise diğer fermuarlardan daha maliyetli olması demek. Bu üstün kalitesi de dünyada tercih edilmesini sağlıyor.

Etiketler :