Çürümeye yüz tutmuş domatesleri sakın çöpe atmayın…Bakın bozulmuş domatesler ne işe yarıyor…

Çürümeye yüz tutmuş domatesleri sakın  çöpe atmayın…Bakın bozulmuş domatesler ne işe yarıyor…
Çürümeye yüz tutmuş veya çürümüş olan meyve ve sebzeleri direkt olarak çöpe atarız çünkü çürük domateslerin bizde uyandırmış olduğu duygular hoş olmayabilir. Ancak domatesin faydalarını görünce inanamayacaksınız. Bu yazımızda sizlere, çürük domatesleri nasıl uygun bir şekilde kullanabileceğinizi anlattık.

Saç maskesi olarak kullanabilirsiniz

sac-maskesi.jpg

“Saçlarıma çürük domates süremem” demeyin. Çünkü çürük domates, saçlar için oldukça faydalıdır. Tabii ki de direkt olarak çürük domates saçlarınıza sürmeyin. İlk önce domatesin çürük kısımlarını güzelce temizleyin. Daha sonra ise kalkan kısımlar ile saçlarınızı ovalayın. Domatesin içerisinde yer alan besin maddeleri saçları besler ve uzamasını da hızlandırır.

Çürük domatesin sağlam kısımlarını saçlarınıza sürerken, saç derisinde etkisi olması için masaj yaparak uygulayın. Bu şekilde çürük domateslerin çok daha iyi bir şekilde etki etmesini sağlar ve saçlarınızı yeterli miktarda beslemiş olursunuz. Çürük domatesi saçınıza masaj yaparak uyguladıktan sonra, yaklaşık 15 ila 20 dakika kadar bekleyin. Bekleme süresinin ardından ise saçlarınızı ılık su ve kullandığınız şampuan ile güzelce yıkayın. Bu işlemi haftada 3 gün kadar uygularsanız, uzun dönemde saçınızın ne kadar hızlı bir şekilde uzadığını görebileceksiniz.

Çürük domates ile buzdolabınızı temizleyebilirsiniz

buzdolabi-temizleme.jpg

Buzdolaplarına koyduğumuz yiyeceklerin kokularının birbirlerine karışması, buzdolaplarının kötü kokmasına neden oluyor. Ancak çürük domatesleri püre haline getirdikten sonra bir bez yardımı ile buzdolaplarının iç tarafını silerseniz, hem buzdolabının içerisindeki lekelerin gittiğini hem de buzdolabındaki kötü kokunun ortadan kalktığını göreceksiniz.

Bu yöntem ile birlikte çamaşır makinenizi ve bulaşık makinenizi de temizleyebilirsiniz. Özellikle bulaşık makinesinin içerisinde yer alan kirli bulaşıklar. bir süre sonra bulaşık makinelerinin çok kötü kokmasına neden oluyor. Bu sorunu ortadan kaldırabilmek için ise püre haline getirmiş olduğumuz çürük domatesleri kullanabiliriz. Püre haline getirmiş olduğunuz çürük domates ile bir bezi ıslatın. Daha sonra ise bulaşık makinenizin iç kısmını güzelce sislin. Bulaşık rafları ve özellikle bulaşık makinesinin derinindeki köşeleri güzelce temizleyin. Bu işlemi ayda bir kere bile yapmanız, bulaşık makinenizin iç kısmındaki kötü kokuların ortadan kalkmasını sağlayacaktır. Aynı yöntem ile çamaşır makinesini de temizleyebilir ve çamaşır makinesinin iç kısmının, kireçlerden arınmasını sağlayabilirsiniz. Çamaşır makinesinin iç kısmının kireçlerden arınması, hem daha az elektrik maliyeti hem de daha iyi bir yıkama performansı sağlayacaktır.

Daha sağlıklı bitki yetiştirebilmek için çürük domatesleri kullanın

kompost.jpg

Çürük domatesleri, gübre olarak kullanabilirsiniz. Bu sayede evde yetiştirmiş olduğunuz bitkilerden en yüksek yararı alabilirsiniz. Ancak çürük domatesleri gübre olarak kullanmak, birazcık zahmetli olabilir. Çünkü çürük domatesleri gübre haline getirebilmek için uygulamanız gereken bazı adımlar mevcut. Çürük domatesleri doğal bir gübre haline getirebilmek için şu adımları takip etmeniz gerekmektedir:

İlk önce çürük domatesleri güzel bir şekilde küçük parçalar haline getirin.

Küçük parçalar haline getirmiş olduğunuz çürük domatesleri, bir kap içerisine alın.

Çürük domateslerin üzerine yarım bardak kadar pirinç ekleyin.

Daha sonra ise içme suyu ekleyin. Musluk suyundaki kireç, gübrenin faydalarını yarı yarıya azaltacaktır.

Kap üzerini plastik bir örtü ya da streç film yardımı ile hava almayacak şekilde kapatın.

Yaklaşık 2 ya da 3 gün kadar bu şekilde bekletin. Bu bekleme süresi sırasında çürük domatesler güzel bir şekilde mayalanacak ve pirinç içerisinde yer alan yararlı bakteriler, domatesin fermente olmasını sağlayacaktır.

Birkaç günün geçmesinin ardından ise hazırlamış olduğunuz bu gübre ile evde yetiştirmiş odluğunuz bitkileri güzelce besleyebilirsiniz. Bu şekilde yapacağınız bir gübreleme işlemi ile birlikte bitkilerinizin çok taze ve güzel olduğunu fark edeceksiniz.

Kaynak:birbilenesor

Etiketler :