Coca-Cola’larda Kimyasal Madde Tespit Edildi! Tüm Marketlerden Acil Olarak Toplatılıyor

Coca-Cola’larda Kimyasal Madde Tespit Edildi! Tüm Marketlerden Acil Olarak Toplatılıyor
Herkesin severek tükettiği kutu Coca-Cola ürünlerinde kimyasal maddeler bulunduğu ortaya çıktı ve tüm marketlerden acil bir şekilde toplatılmasına karar verildi.

Son zamanlarda İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırılarına tepki olarak sık sık boykot edilen Coca-Cola ürünlerinde kimyasal maddelerin bulunduğu belirlendi.

coca-cola-cherry-toplatiliyor-1024x683.jpg

KİMYASAL MADDE TESPİT EDİLDİ

Fransa'da B&M firması tarafından dağıtılan Coca-Cola Cherry 33'lük kutularının içindeki Bisfenol A (BPA) maddesi sebebiyle geri çağrılmasına karar verildi.

Fransız hükümetine ait RappelConso sitesi, ülke genelindeki perakende zincirleri, bakkal, market ve restoranlarda satılan belirli bir üretim serisindeki Coca-Cola Cherry içeceğinde BPA kimyasalı bulunduğunu duyurdu.

gsdq6fewmaakjuq.jpg

İNSAN SAĞLIĞINI TEHDİT EDİYOR

Özellikle 8/02/2025 L09B numaralı üretim serisi için uyarıda bulunan site, bu kutuların ambalajında kullanılan fenoksi reçinesinin BPA içerdiğini ve insan sağlığı için büyük risk oluşturduğunu açıkladı.
RappelConso, tüketicilere bu ürünleri tüketmemeleri konusunda ısrarla uyarırken, Fransa'da gıda ambalajlarında BPA içeren ürünlerin 2012 yılından bu yana yasaklandığını hatırlattı. Ulusal güvenlik ajansı Anses'in uyarılarına atıfta bulunan site, özellikle hamile kadınlar için bu tür maddelerin tüketiminin yüksek risk taşıdığını vurguladı.

Fransız Sağlık Bakanlığı daha önce BPA'nın endokrin bozucu etkileri nedeniyle üreme bozuklukları, metabolik bozukluklar ve hormon bağımlı kanserler üzerinde olası etkilerine dikkat çekmişti. Bu doğrultuda RappelConso, tüketicilere söz konusu ürünleri B&M dağıtım firmasına iade etmelerini önerirken, bu konuda dikkatli olunması gerektiğini vurguladı.