Çin takvimi nedir, Çin takvimindeki hayvanlar nelerdir?Çin takvimi ile bebeğin cinsiyeti hesaplanabilir mi?

Çin takvimi nedir, Çin takvimindeki hayvanlar nelerdir?Çin takvimi ile  bebeğin cinsiyeti hesaplanabilir mi?
Çin takvimi nin adını duymuşşsunuzdur ve sembol hayvanları farklıdır.Bu hayvanlar ise belirli özelliklere göre belirlenmiştir. Bu takvimde 12 adet hayvan yer almaktadır ve belirli sıralar ile dizilmektedir. Her 12 yıl ise bir hayvana denk gelmektedir.


Çin Takvimi Güneş ve Ay’ın hareketlerinin yanı sıra Çin geleneklerine dayanan özel günler de dikkate alınarak hazırlanan özel bir takvimdir.
Çin’in 1945 yılına kadar kullandığı bu takvim, artık resmi olarak kullanılmasa da özel günlerin belirlenmesi ya da bebek cinsiyetinin tahmin edilmesi amacıyla hâlâ kullanılmaktadır.
Kullandığımız Miladi Takvim’de böyle bir özellik olmadığı için, bebeğin cinsiyetinin tahmin edilebilmesi için Çin Takvimi kullanılması gerekmektedir. Ancak, bu yöntemin tıpta herhangi bir geçerliliği yoktur ve doğruluk oranı yetrli değildir; yine de fikir almak için kullanabilirsiniz.
Çin Takvimi, hayvan isimleri ile anılan 12 yıllık döngülerden oluşur ve her döngü 5 kez tekrarlanır. Bu sebeple, Çin Takvimi 60 yıl süren döngülerden oluşur ve bu sebeple, Çin Takvimi’yle bebek cinsiyeti hesaplamak kafa karıştırıcı olabilir.
Ayrıca, Çin Takvimi’nde 1 sene toplam 354 gündür. Bizim kullandığımız takvime kıyasla 1 senenin 11 gün daha kısa olması da Çin Takvimi’ne göre cinsiyet hesaplamayı zorlaştırmaktadır.
Bazı senelerde ise, artık artık gün olarak adlandırılan 11 günlük zaman dilimleri sene sonuna eklenerek, o senenin gün sayısını 384’e çıkarıyor; bu sebeple, bebek cinsiyet tahmini yapmadan önce Çin Takvimi’ne göre yaş hesaplaması yapmak gerekiyor çünkü şaşırtıcı da olsa, Çin Takvimi’ne göre farklı bir yaşta sayılıyoruz.

Çin takvimi nedir?

cintakvimi-1.jpg
Özellikle cinsiyet hesabı yaparken kullanılması tercih edilen Çin takvimi, bu şekilde doğacak olan çocuklarının cinsiyetlerini belirlemede kullananları hayal kırıklığına uğratmaktadır: Bilindiği gibi tarih ve saatlerin, doğacak olan çocuğun kız ya da erkek mi olacağını belirleyen bir faktör değildir. Çin takvimi, yedinci yüzyılda Çinliler tarafından icat edilmiş bi takvimdir. Bu takvim, 12 yıllara bölünmüştür ve her 12 yıl için bir hayvan belirlenmiştir. Çin takvimi, sadece Güneş’in değil aynı zamanda Ay’ın da hareketlerini hesaba katmaktadır. Bu yüzden de hicri ve miladi takvime göre biraz farklılık gösterebilmektedir. Çin takviminde de Çin astrolojisinde yer alan 12 hayvan bulunmaktadır. Bu hayvanların belli bir sırası vardır ve her 12 yılda bir bu sıra tekrar edilir.

Çin takvimindeki hayvanlar nelerdir?

in-takvimi-2.jpg

Çin takviminde 12 farklı hayvan yer almaktadır. Bu 12 farklı hayvan, her 12 senede bir değişmektedir. Çin astrolojisine göre bu hayvanların seçili olduğu yılda, sizin burcunun o hayvan oluyor. Çünkü her 12 yıla bir hayvan denk düşmektedir.

Fare
Manda
Kaplan
Tavşan
Ejderha
Yılan
At
Keçi
Maymun
Horoz
Köpek
Domuz

Çin takvimi ilebebeğin cinsiyeti hesaplanabilir mi?

cin-takvimi-cinsiyet-belirleme.jpg
Önceki yüzyıllarda insanlar, Çin takvimine bakarak cinsiyet hesaplaması yapmaktalardı. Ancak bunu şimdi yapanların da hayal kırıklığı yaşayabileceğini belirtmek isteriz.
Birçok kadın hamile kaldıktan sonra göz ucu ile de olsa illa ki Çin takvimine bakmıştır. Çin takvimindeki belli kurallar neticesinde doğacak olan çocuğun cinsiyetinin belli olduğu düşünülüyor. Ancak bu takvim ile birlikte cinsiyet hesaplaması, herhangi bir bilimsel veri bulunmamaktadır. Ancak geçmişte alınan bazı istatistikler nedeni ile insanların Çin takvimine göre doğacak olan çocuklarının cinsiyetinin belirlenebileceğini düşünmektedir. Çin takvimi, 18 ile 45 yaşları arasında olan kadınların doğacak olan çocuklarının cinsiyetini gösterdiği iddia ediliyor. Takvimin temeli geçmiş dönemde Çinli kadınların doğumlarından alınan istatistiklerin bu şekilde olduğuna dayalı bir inanç söz konusu. Takvimde annenin 18 ila 45 arasındaki yaşı ve bu yaşların karşı tarafında da 12 ay bulunuyor. Kadının yaşına göre ve bu aylardan hangisinde hamile kaldığına göre de bebeğin cinsiyeti hesaplanıyor.

Bütün bunlara rağmen Çin takvimine göre hesaplan cinsiyetin doğru çıkma ihtimali çok az. Sadece şansa bakıyor. Astrologlar ne kadar yüzde 80 oranında doğruluk payı var dese de sadece bir denk gelişten ibaret. Geçtiğimiz yıllarda yapılan bir istatistik çalışmasına göre bu şekilde bir oran belirtildi. Ancak Çin takvimine göre cinsiyet belirlemek ile ilgili herhangi bir bilimsel veri ya da makale asla kaleme alınmadı.

Kaynak: