Çiçek Saksısı Nasıl Değiştirilir? Adım Adım Yapmanız Gerekenler

Çiçek Saksısı Nasıl Değiştirilir? Adım Adım Yapmanız Gerekenler
Bahar mevsimine girdik, cemreler düşmeye , mart ayıyla beraber doğa canlanmaya başladı.Topraklar yeşerdi, ağaçlar tomurcuğa verdi…Ya evdeki bitkilerimiz…Kışın hantallığını üzerinden atmak lazım elbetteki…İlk iş saksı ve toprak değişimiyle işe koyulmak lazım…

Çiçek saksısı değişimi doğru zamanda ve bilinçli şekilde yapılmalıdır. Aksi takdirde çiçeğinize zarar verebilirsiniz.

Çiçek saksısının nasıl değiştirileceği konusunda bilgi sahibi değilseniz, yanlış bir uygulama sonucunda çiçeğinize zarar verebilirsiniz veya çiçeğiniz ölebilir. Bu nedenle yazımızda açıkladığımız adımları izlemenizi öneririz. Gerekli adımlara geçmeden önce saksı değişiminin hangi durumlarda yapıldığını belirtelim:

  • çiçek içinde bulunduğu saksıya göre çok büyüdüğünde
  • çiçeğin toprağında böceklenme olduğunda
  • saksının altında bulunan drenaj deliklerinden çiçeğin kökleri çıkmışsa
  • dekoratif nedenlerle farklı bir saksı kullanmak istediğinizde

Çiçek Saksısı Değişimi İle İlgili Nelere Dikkat Edilir?

İlkbahar ayları çiçek saksı değişimi için en uygun zamandır. Ancak çiçeğin türüne göre saksı değişimi zamanları değişiklik gösterir.

Yeni satın alınan saksı çiçeklerinin saksısı değiştirilmeden önce, 2 hafta kadar çiçeğin yeni yerine alışması beklenmelidir. Çiçek yerine alıştıktan sonra saksı değişimi yapılabilir.

Saksı değişiminde kullanılacak toprak kaliteli, organik toprak olmalıdır.

Saksı çiçekleri için bahçeden alınan toprak kullanılmamalıdır. Bahçe toprağında bulunan zararlı böcek ve bakteriler hem size, hem de çiçeğinize zarar verebilir.

Değişim sırasında çiçeğinizin kökleri zarar görmemelidir.

Hasta ve cansız çiçeklerin saksıları değiştirilmemeli, öncelikle sağlıklı hale gelmeleri için gerekli bakım gerçekleştirilmelidir.

Saksı altında çiçeklerin fazla suyunu atmaları için yapılmış deliklerin, saksı değişimi sırasında kapanmamasına dikkat edilmelidir.

Çiçeğin ekileceği yeni saksının eski saksıya göre sadece bir veya iki boy büyük olması gerekir. Çok daha büyük olması sağlıklı değildir.

Çiçeğin çıkarıldığı eski saksıya başka bir çiçek ekilecekse, önce saksının iç ve dış yüzeyleri çok iyi bir şekilde yıkanmalı ve dezenfekte edilmelidir.

Çiçeğe en son su, saksı değişiminden 2 gün önce verilmiş ve toprak kuru olmalıdır.

Çiçek yeni saksıya ekildikten sonra, ışık isteyen bir çiçek dahi olsa, birkaç gün direkt güneş ışığı almamalı, hafif gölgeli bir yerde tutulmalıdır.

Çiçek Saksısı Nasıl Değiştirilir? Adım Adım Yapmanız Gerekenler

1. Yeni saksıyı kireçsiz suda birkaç saat bekletin.

2. Saksının altında bulunan drenaj deliğinin kapanmaması gerektiğini belirtmiştik. Ancak saksıya toprak eklediğinizde alttan toprağın dışarı dökülüp, saksıda toprak kaybı olmaması için, suyu dışarı verecek ama toprağı tutacak şekilde deliğin üzerine çakıl taşları, havlu kağıt veya kahve filtresi serin. Her çiçeğin su tutma ihtiyacı farklı olduğu için, drenaj işlemi de çiçeğinizin türüne göre farklılık gösterecektir.

3. Yeni saksının üçte birini saksı değişimi için uygun, kaliteli toprak ile doldurun.

4. Çiçeğinizin bulunduğu saksıyı, çiçeği elinizle toprak yüzeyinden hafifçe kavrayarak ters çevirin ve saksıdan nazikçe çıkarın.

5. Eğer çiçeğiniz saksıdan kolayca çıkmadıysa, saksının bir kenarını duvara hafifçe vurarak saksıdan ayrılmasına yardımcı olun.

6. Gerekirse saksıdan çıkmasına yardımcı olmak için çiçeğinizi dışarı nazikçe çekebilirsiniz, ama çiçeğe zarar vermediğinizden emin olmalısınız.

7. Eski topraktaki olası hastalıkları yeni toprağa taşımamak için, köklerdeki eski toprağı mümkün olduğunca silkeleyin.

8. Çürümüş veya ölü kökleri makas ile kesin ve çiçeğin köklerini biraz gevşetin.

9. Bir eliniz ile çiçeği üçte birini iyi toprakla doldurduğunuz yeni saksının tam merkezinde, istenilen derinlikte sabit olarak tutun ve diğer eliniz ile toprağı saksıya doldurmaya başlayın.

10. Köklerin büyümek için altta yeterli boşluğa ihtiyacı olduğunu ama gereğinden fazla da yukarıda olmaması gerektiğini düşünerek en uygun şekilde konumlandırarak toprağı doldurun.

11. Toprağı saksının üstünde 1,5 – 2 cm boşluk kalana dek doldurun.

12. Toprağın sıkışması için çok hafifçe eliniz ile çiçeğin etrafından toprağa bastırın ve hafifçe bir duvara vurarak gerektiği kadar sıkıştığından emin olun.

13. Son adım olarak toprak tamamıyla nemlenene kadar çiçeğinizi sulayın.

Kaynak:

Etiketler :