Bebek penguenlerin suya ilk atladığı anlar görüntülendi

Bebek penguenlerin ilk kez kayalıklardan suya atladığı anlar görüntülendi. Cesur bir bebek penguenin öncülük ettiği grup, kendilerini 15 metrelik uçurumdan suya bıraktı.

Ödüllü belgeselci Bertie Gregory, National Geographic için çalışıyor ve Antarktika'da geçirdiği iki ay boyunca İmparator penguenlerin eşi benzeri görülmemiş anlarını kaydetti.

Bu anlar arasında, penguen yavrularının ilk defa kayalıklardan suya atlaması da var. Çarpıcı görüntüler arasında, ufak penguenlerin sırayla 15 metre yükseklikten okyanusa dalışı da bulunuyor.

bebek-penguen4.jpg

Gregory, 10 bin penguenlik bir sürüyü takip ederek, 6 aylık yavruların Ocak 2024'te buzların hemen altındaki sulara atlamasını belgeledi.

30 yaşındaki İngiliz belgeselci, Perşembe günü Good Morning America programında yavruların ilk yüzme deneyimlerini vurguladı:

bebek-penguen3.jpg

"Normalde, penguenler deniz buzundan atlarlar, bu genellikle yaklaşık yarım metre yükseklikten olur. Ancak bu sefer, yavruların farklı bir yere gittiğini fark ettim. Bir drone kullanarak ne olduğunu görmek için o bölgeye yollandım. 15 metrelik bir kayalık kenarında toplandıklarını gördüm. Güney Okyanusu'ndaki ilk yüzüşlerini yapmak için tek tek o yükseklikten atlamaya başladılar."

bebek-penguen2.jpg

National Geographic'in dün YouTube'a yüklediği görüntüler, neredeyse 150 bin kez izlendi.

Cesur bir yavrunun öncülük ettiği ve diğerlerinin de onu tek tek takip ettiği görülüyor.

bebek-penguen1.jpg

Gregory, atlayışın görüntülerde kolay gözüktüğünü belirterek şunları söyledi:

"Suyun altında büyük buz kütlesi vardı, bu nedenle bu atlamak, asfalta atlamak gibiydi. Yüzeye çıkıp hayatta kalmayı değil, aynı zamanda yüzmeyi de başarmaları beni şaşırttı. Bu, hayatlarında ilk kez yüzdükleri an oldu."

bebek-penguen.jpg

Bu görüntüler, kanalın 2025'te yayınlayacağı "Penguenlerin Sırları" belgeselinde yer alacak.