Bu sayıyı doğru bulan yok: Sosyal medya bu zeka testini konuşuyor. Siz hangi rakamları görüyorsunuz?

Bu sayıyı doğru bulan yok: Sosyal medya bu zeka testini konuşuyor. Siz hangi rakamları görüyorsunuz?
Paylaşım rekorları kıran bu optik illüzyonda siz neler görüyorsunuz? Yoksa siz de çizgilerden oluşan düz bir resim olarak görenlerden misiniz? Rakam olarak neler görüyorsunuz? Hadi doğru cevaba birlikte bakalım.

Bulunamayan sayılar, fark edilemeyen renkler arasında dolaşırken bir de bu 'optik illüzyon'u denemeye ne dersiniz? Sosyal medyayı birbirine katan zeka testinde siyah ve beyaz kontrastının arasında fark edilen rakamlar var.

Çizgilerden oluşan bir görsel test bu. Siyah ve beyaz resimde saklanan sayının ne olduğunu görebiliyor musunuz? Aslında öncelikle rakam görüp görmediğinizi sormalıyız. Görüyorsanız bunlar hangi rakamlar?

Görseldeki spiraller eşit değil ve oluşturulan çizgiler de rakamları görmeyi zorlaştırıyor. Bazıları ‘45283’ görüyor, bazıları '528' gördüklerini söylüyor. Bazılarıysa orada sayı mı var şaşkınlığı içerisinde. Peki siz ne görüyorsunuz?

illuzyon-1.jpg

Gerçek rakamı duymaya hazır mısınız?

Görselde 7 basamaklı bir sayı var: 3452839.

Bu sayıyı sosyal medyada bulan olmadı.

Görselde kontrastlardan yararlanılıyor

Görselde nesneler ve arka planlar arasındaki farkı algılamamızı sağlayan çok önemli bir konuda oynamalar söz konusu. 'Kontrast duyarlılığı' üzerinde oynanan optik illüzyonda, daha yüksek kontrast duyarlılığı seviyelerine sahip olanların, yedi basamağı hemen görebilmeleri daha kolay.

Zayıf kontrast duyarlılığı ise katarakt veya glokom gibi göz rahatsızlıklarının teşhisi için kullanılabilir.

Etiketler :