Atatürk'ün otomobili Rahmi Koç Müzesi'nde

Atatürk'ün otomobili Rahmi Koç Müzesi'nde
Rahmi M. Koç Müzesi, 18 Mart Çanakkale Zaferi'nin 108. yılında tarihe geçmiş bir objeyi ziyaretçileriyle buluşturuyor. Atatürk'ün Çanakkale cephesinde kullandığı otomobil Rahmi M. Koç Müzesi'nde sergilenmeye başlandı.

Atatürk'ün Çanakkale cephesinde kullandığı ve üzerinde fotoğrafının olduğu Fiat Zero otomobilin aynı modelinin İtalya'daki son örneği Torino şehrinden getirtilerek Rahmi M. Koç Müzesi'nde sergilenmeye başlandı.

ataturk2.jpg

Harbiye Nezareti'nin, 1915 yılında Anafarta Grup Komutanı Mustafa Kemal Atatürk'e tahsis ettiği Fiat Zero ile aynı model olan otomobil, İtalya Torino'dan getirildi ve Tofaş tarafından Rahmi M. Koç Müzesi'ne hediye edildi.

ataturk3.jpg

Atatürk'ün Çanakkale Savaşları esnasında ender fotoğraflarından biri de bu otomobil üzerinde çekilen fotoğraf olduğu kaydedildi.

ataturk1.jpg

Türk Şehitlikleri İmar Vakfı tarafından kurulan ve Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Tarih Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Murat Karataş'ın başkanı olduğu Çanakkale Savaşları Enstitüsü, ayrıntılı çalışmaları sonucunda Atatürk'ün cephede kullandığı otomobilin 1913 model Fiat Zero modeli olduğunu belirledi.

ataturk3-001.jpg

Model Zero'nun üretimine, 1912 yılında Fiat'ın Torino'da yer alan Corso Dante Fabrikası'nda başlandı. Devam eden yıllarda ise Balkan Savaşları ve Birinci Dünya Savaşı'nın başlamasıyla birlikte modelin üretimi sekteye uğradı.

Fiat'ın üretim hatlarının tamamı, İtalyan ordusunun ihtiyaçlarına ayrıldı. Model Zero, 1915'te banttan son kez indiğinde 2 bin adetlik satışa ulaşmıştı. Model ismindeki "12-15 HP" ibaresi beygir gücünün yerine otomobilin İtalyan vergi sisteminde girdiği dilimi yansıtıyor.

Model Zero'da 1.846 santimetreküp (1.8 litre) değerinde karbüratörlü ve dört silindirli doğal emişli benzinli motor bulunuyor. Motoru 2 bin devir dakikada maksimum 19 beygirlik güç üretiyor.

Dört kişilik oturma düzenine sahip, iki kapılı tarzda olan Zero, saatte 63 kilometre hıza ulaşabiliyor. Model Zero, pek çok ülkede satıldı. Türkiye'ye 12 adet gelen Fiat Zero'yu, İstanbul'da satan bayinin adı ise arşivlere göre "Dilsizian".

Kaynak:AA