Akademisyenin Beyni Donduruldu: 500 Yıl Sonra Çözülecek

Akademisyenin Beyni Donduruldu: 500 Yıl Sonra Çözülecek
Çin tarihi ve kültürü alanında önemli bir bilim insanı olarak kabul edilen Li Zehou, Kasım 2021'de 91 yaşında Colorado'da yaşamını yitirdi. Li, insan kalıntılarını donduran bir vakfa 80 bin dolar bağışladığını açıklamıştı. Bilim insanının beyni donduruldu.

2010 yılında, Çinli akademisyen Li Zehou, sıra dışı bir son dilek dile getirdi. Li, Beyninin dondurularak 300 veya 500 yıl sonra çıkarılması. Kültürün beyni nasıl etkilediği teorisini kanıtlamak istiyordu.

Li, 1960'larda geliştirdiği bu teoride, tarih ve kültüre maruz kalmanın beynin fiziksel yapısında izler bıraktığını savunuyordu. 2020'de, 90. yaş gününe yaklaşırken bu dileğini yineledi ve 80 bin doları insan kalıntılarını donduran bir vakfa bağışladı.

Li'nin yakınları, geleneksel Çin inançlarına aykırı olsa da, onun isteğini saygıyla karşıladı. Li'nin beyni, Arizona merkezli Alcor Life Extension Foundation tarafından donduruldu.

Li'nin beyninin geleceği belirsiz. Belki de yüzlerce yıl sonra, beyin bilimi yeterince ilerlediğinde, Li'nin teorisi test edilebilecek ve kültürün beyni nasıl etkilediği anlaşılabilecek.