Marketlerde satılan vitaminler halk sağlığını tehdit ediyor

Marketlerde satılan vitaminler halk sağlığını tehdit ediyor
Tüm Eczacı İşverenler Sendikası Genel Başkanı Nurten Saydan, "Sağlığa ilişkin, eczanede olması gereken ürünler uluorta her yerde nasıl satılabiliyor? Takviye edici gıda adı altındaki bu ürünlerin de satışı yasaklanmalı” dedi.

Ticaret Bakanlığı'nın üzerinde çalıştığı yeni düzenlemeye göre, zincir marketlerde tütün mamulü, mobilya, cep telefonu, elektronik ve beyaz eşya satılamayacak. 

Bakanlığın yeni düzenlemesine göre eczanelerde satılması gereken ilaçların zincir marketlerde satılması halk sağlığı yönünden risk oluşturuyor. 

Cumhuriyet'in haberine göre, Tüm Eczacı İşverenler Sendikası Genel Başkanı Nurten Saydan, zincir marketlerde elektronik eşya, mobilya gibi ürünlerin satışı yasaklanırken gıda takviyesi adı altındaki vitamin satışlarının yasaklanmadığına anlam veremediklerini belirterek “Sağlığa ilişkin ve aslında ilaç olan eczanede satılması gereken ürünlerin marketlerde satışına neden hâlâ dur denilmiyor” diyerek tepkisini dile getirdi.

Toplum sağlığını tehdit ediyor

Takviye edici gıdalar, vitaminler, mineraller açısından ülkenin maalesef bir çöplüğe döndüğünü vurgulayan Saydan, "Özellikle internetten satışları artarak toplum sağlığını tehdit eden boyutlara ulaştı” dedi. 

Sağlığa ilişkin ürünlerin bir an önce, özel yasa ile “eczane içine” alınması gerektiğini vurgulayan Saydan, “Tekel bayileri, benzin istasyonları bile vitamin satıyor. Sağlığa ilişkin, eczanede olması gereken, eczacı danışmanlığı isteyen ürünler, uluorta her yerde nasıl satılabiliyor? Takviye edici gıda adı altındaki bu ürünlerin de satışı yasaklanmalı” diye konuştu. 

Bilinçsizce tüketilen ilaçlar tedavisi mümkün olmayan sağlık sorunlarına sebebiyet verebiliyor. 

"Gereksiz vitamin kullanımı vücuda zarar verebiliyor"

Yeditepe Hastanesi Sağlıklı bireylerin gıdalarına ek olarak vitamin almalarına ihtiyaç olmadığının altını çizen Yeditepe Üniversitesi Hastaneleri İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Öğr. Üyesi Arzu Güntürk, “Ancak kişinin vitamin eksikliği varsa isteğine bağlı olarak değil doktor kontrolünde ek vitaminleri alması gerekir. Çünkü bilinçsizce tüketilen A vitamini karaciğer bozukluğuna; C vitamini, böbrek taşına ve mide rahatsızlıklarına yol açabilmektedir.” diyor.