CHP, Akit TV'yi RTÜK'e şikayet etti

CHP, Akit TV'yi RTÜK'e şikayet etti
CHP'li vekil Tanal, Cumhuriyet gazetesine yönelik “bombalı saldırı” tehdidi nedeniyle Akit TV’yi RTÜK’e şikayet etti.

Mahmut Tanal dilekçesinde, Akit TV programındaki ifadelerin şiddeti meşrulaştıran, suç işlemeye teşvik eden, suçu ve suçluyu öven, terör örgütlerini cesaretlendiren ifadeler olduğunu vurguladı.

İktidar yandaşı Akit TV sunucusunun, “Şeriat Çalıştayı” başlıklı manşet haberini beğenmediği Cumhuriyet gazetesine yönelik “bombalı saldırı” tehdidine ilişkin cumhuriyet savcılarının ve RTÜK’ün sessizliği sürerken, CHP İstanbul Milletvekili Av. Mahmut Tanal, “Yayın Hizmeti İlkeleri”ni ihlal ettiği gerekçesiyle Akit TV’yi RTÜK’e şikayet etti.

Tanal, şikayet dilekçesinde, Akit TV’deki “Manşetlerin Dili” programında Akit Medya Grubu’nun sahibi Mustafa Karahasanoğlu’nun kardeşi Ali İhsan Karahasanoğlu’nun karşısında oturan sunucu Fatin Dağıstanlı’nın, “Hep birlikte toplanıp Cumhuriyet gazetesi önüne bir el bombası atalım” sözlerini canlı yayında sarfettiğini aktardı.  

Şiddeti meşru gösterdi, suç işlemeye teşvik etti
 

Tanal, Dağıstanlı’nın tepki çeken ifadelerinin şiddeti meşrulaştıran, suç işlemeye teşvik eden, suçu ve suçluyu öven, terör örgütlerini cesaretlendiren beyanlar olduğunu kaydetti.

Bu ifadelerin basın özgürlüğü ya da ifade özgürlüğü kapsamında değerlendirilmesinin mümkün olmadığının altını çizen Tanal, “Nitekim hiçbir hukuka uygunluk nedeni dahi bulunmamaktadır” dedi.

Tanal ayrıca, Akit TV’deki “Manşetlerin Dili” programında dile getirilen ifadelerin Anayasa kapsamında güvence altına alınan laiklik ilkesine de açık bir şekilde aykırı olduğunun altını çizdi.

Akit'in hedef gösterdiği kişiler katledildi
 

Akit TV tarafından yapılan bu yayın ile Cumhuriyet gazetesinin hedef gösterildiğini belirten Tanal, Cumhuriyet’in geçmiş dönemlerde el bombalı saldırıların hedefi olduğunu anımsattı. Tanal, 5 Mayıs, 10 Mayıs, 11 Mayıs 2006 tarihlerinde Cumhuriyet gazetesine tam üç kez el bombası atıldığına dikkat çekti.

Akit Medya Grubu’nun hedef göstermeyi alışkanlık haline getirdiğine işaret eden Tanal, geçmiş dönemde de birçok kişi ve kurumun bu medya grubu tarafından hedef gösterildiğini, Akit’in adeta ‘savaş açtığı’ kişilerin farklı zamanlarda farklı yöntemlerle katledildiğini ifade etti.

Tanal, Cumhuriyet gazetesi yazarlarından Uğur Mumcu’nun, Prof. Ahmet Taner Kışlalı’nın, Gümüşhane Baro Başkanı Ali Günday’ın ve Danıştay Üyesi Mustafa Yücel Özbilgin’in Akit’in hedef göstermesi sonrası bombalı saldırı ya da silahla katledilen isimlerden bazıları olduğunu aktardı.

Kanun açık, Akit TV'nin tehdidi cezasız kalmamalı

CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal, Akit TV’nin söz konusu programla 6112 Sayılı Radyo ve Televizyonların Kuruluş ve Yayın Hizmetleri Hakkında Kanun’un 8. maddesi 1. fıkrasında yer alan “Yayın Hizmet İlkeleri”ne aykırı davrandığını vurguladı.

Tanal ayrıca, Akit TV’nin yayınının Türk Ceza Kanunu’nda belirtilen “Tehdit”, “Hakaret”, “Halkı Kin ve Düşmanlığa Tahrik veya Aşağılama” suçları hükümlerinin suç unsurlarını taşıdığını belirtti.

CHP’li Mahmut Tanal, RTÜK’ten “Yayın İlkeleri”ni ihlal eden Akit TV’nin 6112 Sayılı Kanun’un 32. maddesi uyarınca cezalandırılması ve hakkında idari yaptırım uygulanmasına karar verilmesini talep etti.
 

Etiketler :