Avrasya Tüneli'nde ilk

Avrupa ve Asya kıtalarını birbirine bağlayan Avrasya Tüneli, 1 Mayıs itibariyle motosikletli sürücülerin de geçişine açıldı. Saatlerin 00.00 olmasıyla tünelden motosikletlilerin geçişi başladı.

Yayınlanma:
Güncelleme: 03 Mayıs 2022 11:51

Avrasya Tüneli 1 Mayıs itibariyle motosikletli sürücülerin de geçişine açıldı. 1 Mayıs günü saatlerin 00.00'ı göstermesiyle birlikte, Avrasya'dan motosikletlilerin geçişi başladı.

'Bu fikir bir ihtiyaçtan doğdu'

Tünelden ilk geçen motosikletlilerden Okan Ay, "Bu fikir bir ihtiyaca yönelik çıktı. Ben karşıda oturduğum için her gün geç saatlerde de olsa köprüden geçiyorum. Rüzgar çok fazla olduğu için zorlanıyorum. Ben de bunu duyunca mutlu oldum ve arkadaşlara söyledim. İlk geçen biz olalım dedim. Biz geçelim, bir farkındalık oluşsun. Belki bu karardan vazgeçerler bir daha tünelden geçme şansımız olmaz. Sonra gittik, arkadaşlarla geçtik tünelden. Güzel de oldu. Ses getirdiğimizi düşünüyorum. En azından daha çok fark edilir olduğumuzu düşünüyorum" dedi.

'Köprüden geçerken rüzgardan çok etkileniyorduk'

Avrasya'dan ilk geçen motosikletliler 'Huns MC Turkey' kulübü üyelerinden Nihat Şişmanoğlu ise, köprülerden geçerken rüzgardan çok etkilendiklerini tünelle birlikte bu sorunun kalktığını belirterek, "Avrasya'nın bize de açılması çok faydalı oldu. Biz motosikletliler köprülerden geçerken rüzgardan çok etkileniyoruz. Sağa sola yalpalanıyoruz, arabaları da tehlikeye atıyoruz. En büyük faydası bu" diye konuştu.

'Can güvenliği açısından çok faydalı oldu'

Kulüp üyelerinde Tayfun Hatun da, Avrasya Tüneli'ni kullanan ilk motosikletliler olmanın kendilerini mutlu ettiğini ifade ederek şunları söyledi: "Biz kulüp olarak ilkleri yapmayı severiz. Farkındalık yaratmayı seviyoruz. Denizin altından iki kıtayı birbirine bağlayan bir tünelden ilk geçenler olmak bizim için gurur verici. Bunu düşünebilmek güzel. Belki de dünyada tekiz çünkü iki kıtanın arasını denizaltından bağlayan başka bir tünel var mı bilmiyorum. Bunu yaptığımız için çevremizden de çok güzel tepkiler aldık. Özellikle motosiklet kullanıcı arkadaşlar için güvenlik açısından, can güvenliği açısından Avrasya Tüneli'nin trafiğe açılması çok faydalı oldu."

KAYNAK: DHA