Annesinden kalan evi isteyen anneannesinin koluna yumruk atan çocuğa ceza

Annesinden kalan evi isteyen anneannesinin koluna yumruk atan çocuğa ceza
İzmir'de annesinden kalan evde teyzesiyle yaşayan K.K, dayısı ve anneannesiyle kavga etti. Mirasta hakkı olan anneanne H.Ç. oğluyla torununun evine miras paylaşımı için gelerek burada torunları ve kızıyla tartıştı. Tartışma sırasında K.K. anneannesinin koluna yumruk atınca H.Ç. çocuktan davacı oldu.

İzmir'de yaşayan 15 yaşındaki K.K, annesinin geçtiğimiz yıl vefat etmesinin ardından annesinden kalan evde teyzesiyle yaşamına devam etti. Mirasçılar arasında yer alan anneannesiyle evin paylaşımı konusunda anlaşamayan K.K, zaman zaman dayısı ve anneannesiyle bu konuda tartıştı. Geçen yıl ağustos ayında torununun oturduğu eve miras paylaşımı için gelen anneanne H.Ç, evde oturan kızı ve torunlarıyla tartıştı.

Torunundan şikayetçi oldu

Erkek torunu K.K'nin koluna yumrukla vurduğunu ve yüzüne tükürdüğünü öne süren anneanne, hastaneden darp raporu alıp şikayetçi oldu.

Yürütülen soruşturma kapsamında İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı, çocuk hakkında, "üstsoya, altsoya eşe veya kardeşe karşı kasten yaralama" suçundan 1 yıldan 3 yıla kadar hapis istemiyle dava açtı.

İzmir 1. Çocuk Mahkemesi'nde görülen davada, anneanne H.Ç'nin hastaneden alınan raporuna göre sol omzunda ödem oluştuğu belirtildi. Daha önce suç kaydı olmayan K.K, yargılandığı davada, miras nedeniyle çıkan tartışmada sinirlerine hakim olamadığını söyledi.

Mahkeme, çocuğu 1500 lira adli para cezasına çarptırdı.

Avukattan büyüklere saygı savunması

Müşteki avukatı Güney Çağatay Öz, "Türk toplumu olarak büyüklerimize saygımızı ve nasıl davranmamız gerektiğini ve ölçülerini ayırt etmemiz önemli. Bu şekilde anneannesine vuran bir torunun bu davranışını göz ardı etmek mümkün değil. Müvekkilin talebi doğrultusunda, yaşanan mağduriyetini mahkemede dile getirdik. Çocuk olması nedeniyle ceza alt sınırdan verilip paraya çevrildi" dedi.

Kaynak:AA