Akar: Ukrayna, Türkiye'nin stratejik müttefiki

Akar: Ukrayna, Türkiye'nin stratejik müttefiki

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Rusya-Ukrayna gerginliğinin bir an önce bitmesinden yana olduklarını söyleyerek, Ukrayna'daki gelişmeleri yakından takip ettiklerini belirtti. Akar, 'Ukrayna, Türkiye'nin stratejik müttefiki' dedi.

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Genelkurmay Karargahı başta olmak üzere kuvvet komutanlıkları ve bölgedeki birlik komutanlarıyla video konferans yöntemiyle bir araya geldi. 

"Ukrayna, Türkiye'nin stratejik müttefiki"

Bakan Akar, Ukrayna'daki gelişmeleri yakından takip ettiklerini ve Ukrayna'nın, Türkiye'nin stratejik müttefiki olduğunu söyledi. Akar, "Onların geleceği ile yakından ilgileniyoruz. Onların güvenliği, barış içinde yaşaması, toprak bütünlüğü konusunda devlet olarak beyanlarımızı yaptık. Kırım'ın işgalini tanımadığımızı söyledik. Oradaki Kırım Tatarlarının mevcudiyeti ile geleceği ile yakından ilgilendiğimizi söyledik. Biz her zaman söylediğimiz gibi uluslararası hukuk çerçevesinde toprak bütünlüğüne saygılı şekilde, barışçıl yollarla Rusya ve Ukrayna arasındaki gerginliğin bir an önce bitmesinden yanayız. Bunun için de biz Türkiye olarak iki tarafa da görüşmelerin konuşmaların yapılıp, diyaloğun sağlanıp, bu işin bir an önce barışçıl yöntemlerle çözülmesi konusunda her türlü desteği sağlıyoruz" dedi.

DHA

NATO Genel Sekreteri Stoltenberg: Rusya, Ukrayna sınırındaki askeri yığınağını derhal sonlandırmalı

Rusya’dan ABD’ye uyarı: Bu bir provokasyon

Ukrayna ile temasın ardından: Putin Türkiye'ye uçuşları kısıtladı