BTC dolar fiyatı nedir?

BTC dolar fiyatı nedir?
Lider kripto para Bitcoinin fiyatı nedir ve fiyat yönü ne olacak en çok sorulan sorular arasında yer almaktadır. Elektronik para tüm dünyada finans piyasalarında devrim yarattı. Ülkelerin resmi para birimlerine ihtiyaç duyulmadan finansal işlemlerin yapılmasını mümkün kıldı. Merkeziyetsiz yapısı ile finansal işlemlerin kısa sürede sonuçlanması mümkün olabilmektedir.

Lider kripto para Bitcoinin fiyatı nedir ve fiyat yönü ne olacak en çok sorulan sorular arasında yer almaktadır. Elektronik para tüm dünyada finans piyasalarında devrim yarattı. Ülkelerin resmi para birimlerine ihtiyaç duyulmadan finansal işlemlerin yapılmasını mümkün kıldı. Merkeziyetsiz yapısı ile finansal işlemlerin kısa sürede sonuçlanması mümkün olabilmektedir. Şeffaf sansürlenemez olarak işlemlerin yapılması ile de denetlenmesi de mümkündür.

BTC dolar fiyatı üzerinden uluslararası kripto para borsalarında işlem görmektedir. Bundan dolayı yatırımcılar kripto paranın olduğu gibi doların fiyatını da yakından takip ediyorlar. Bitcoin fiyatında oluşan değişiklikler gibi dolar fiyatındaki değişiklikler de yatırımların değer kazanmasında ya da değer kaybetmesinde etkilidir. 2021 yılında yaşanan boğa piyasası ile BTC 69.000 dolar ile tarihi rekorunu kırmıştı. 2022 yılına gelindiğinde ise yaklaşık %60 değer kaybı yaşayan lider kripto para yatırımcılarına hayal kırıklığı yaşattı. 2023 yılında ise yükseliş trendi ile kaybettiği değerinin bir kısmını telafi etti.

BTC dolar fiyatı nereden takip edilir?

2023 yılında toparlanan ve fiyatında yükseliş olan Bitcoin 14 Nisan’da 30.000 dolar seviyesinin üzerine çıktı. Bu çıkış ile yeni bir boğa piyasası başlıyor beklentisi oluşmasına neden oldu. İlerleyen günlerde ise fiyatında düşüş olması ile beklenti gerçekleşmedi. Son haftada Bitcoin yaklaşık olarak %10 değer kaybı yaşadı. 27.000 dolar civarında işlem görüyor. İlk kripto paranın fiyatındaki bu aşağı doğru oluşan yönün nedenini finans uzmanları ABD Merkez Bankası (FED) tarafından mayısın ilk haftasında faiz kararı açıklaması beklentisi olduğu belirtilmektedir.

FED kararının faiz artırımı yönünde olabileceği beklentisinin yanında yüklü miktarda satışların da BTC dolar fiyatı düşüş yönünde olmasının etkisi bulunuyor. Piyasalardaki gelişmelerden etkilenen ve anlık tepkiler veren lider kripto paranın fiyatını Binance gibi uluslararası kripto para borsalarından takip etmek mümkün olmaktadır. Türk yatırımcıların da yoğun ilgi gösterdiği BTC fiyatının kolay takip edilmesi için borsaların Türkçe dil seçeneğine yer verdiği görülüyor. Ayrıca BTC alım satım işlemleri TL ile de yapılabilir.

BTC dolar fiyatı nasıl takip edilir?

BTC dolar fiyatının 2023 yılı sonunda ne olacağı konusunda finans uzmanlarının farklı görüşleri bulunmaktadır. Kıdemli yatırım uzmanı olan Mark Mobius henüz Bitcoinin en kötüyü görmediğini düşünüyor. Mobius’a göre 2023 yılı içinde Bitcoin 5.000 dolar seviyesini görecek. Yatırım uzmanının bu görüşünün doğru çıkması halinde yatırımcılar için 2022’den sonra 2023 yılı da hayal kırıklığı ile sonuçlanacak.

Bu olumsuz görüşün tersine olan değerlendirmeler ise İngiltere merkezli bankacılık ve finans hizmeti şirketi Standart Chartered yöneticilerinden Geoff Kendirck’ten geldi. Kendrick Bitcoin fiyatının çıkış yönlü olacağını ve 100.000 dolar seviyesini göreceğini belirtiyor. Kendrick’in bu tahmininin doğru çıkması halinde BTC yeni rekorlar kırarak yatırımcılarının yüzünü güldürecek. Hangi uzmanın görüşü doğru çıkacak öğrenmek için bu yılın sonunun gelmesi beklenebilir. Aynı zamanda TradingView ya da Coinmarketcap gibi sitelerde bulunan BTC grafikleri incelenebilir.

Güncel dolar fiyatı ne kadar?

Güncel dolar fiyatı da tıpkı BTC fiyatı gibi değişiklikler göstermeye devam etmektedir. Seçim sürecinde olan Türkiye’de dolar fiyatının 19,00 TL üzerinde olduğu görülebilir. Her seçim döneminde olduğu gibi piyasaların belirsizlik sürecinde olması dolar fiyatında yükselişe neden olabilmektedir. Dolar fiyatı yükselirken BTC Fiyatında ise aşağı yönlü bir hareket olduğu görülüyor. Yatırım uzmanları seçim sonuçlarının doların yıl sonu fiyat hedeflerinde önemli değişikliğe neden olacağını düşünmektedir.

BTC dolar fiyatı Türkiye’deki gelişmelerden etkilenmemekle birlikte doların fiyatındaki artış ile reel anlamda değer kaybının daha düşük seviyede olduğu görülüyor. Birikimlerini doğru yatırımlarla değerlendirmek isteyen kişilerin güncel dolar fiyatını da yakından takip etmeleri gerekiyor.

2023 dolar fiyatı ne kadar?

Dolar 2023 yılına yaklaşık 18 liralık fiyatı ile başladı. Nisan ayının son haftasında ise dolar kuru yaklaşık olarak 19 lira seviyesinde işlem görüyor. Türkiye Merkez Bankası’nın piyasaya yaptığı müdahaleler ile dolar fiyatında ciddi miktarda artış olmasının önüne geçilmiştir.

Dört aylık dolar fiyatında ciddi miktarda artışlar olmazken seçimin yaklaşmış olması nedeniyle fiyatında yukarı doğru bir hareket olabileceği düşünülmektedir. Bilinmezliğin olduğu şu günlerde yatırımcılar kendilerini korumak için dolara yönelmeyi düşünebilmektedirler.