Halk TV Canlı Yayın
Pek çok kullanıcı rahatsız... İstenmeyen mesajları artık engelleyebilirsiniz
Birçok ticari kuruluş, partiler, belediyeler, adaylar tarafından vatandaşlar mesaj bombardımanına tutuluyor. Peki istemeyen mesajları nasıl engelleyebiliriz?

Toplu mesajların ne şekilde gönderileceği, nasıl iptal edileceği kanuni düzenlemeler ile belirlenmiş durumda. Ancak birçok ticari kuruluş, parti adayı, meslek örgütü veya şahıs hiçbir kurala uymadan seçim, kutlama, özel gün gibi sebeplerle servis sağlayıcılardan elde ettikleri numaraları mesaj yağmuruna tutuyor. İzin almadan gönderilen mesajları iptal etmek için vatandaş uğraşmak zorunda.

ADIM ADIM ENGELLEME

Hürriyet'in haberine göre, gelen SMS’leri engelleye-bilmenin yöntemi sadece akıllı telefonların işletim sistemleriyle gerçekleşebiliyor.

Android işletim sistemi için;

1 adım: Mesajlar menüsünün üst bölümünden ayarlar sekmesine girin. ‘Mesajları Engelle’ seçeceğine dokunun.

2. adım: ‘İfadeleri Engelle’ seçeceğine basın ve buradaki kutucuğa gelen mesajın sonundaki B kodunu yazın. Böylece işlem tamamlanıyor.

iOS işletim sistemleri için;

1. adım: Mesajlar uygulamasında yazışmayı açın, bilgi simgesine ve ardından kişi adına veya telefon numarasına dokunun. Bilgi ekranının alt kısmına kaydırın ve ‘Bu Arayanı Engelle’ye dokunun.

2. adım: Ayarlar menüsündeki ‘Mesajlar’a dokunun. Ardından tek dokunuşla ‘Bilinmeyenleri Filtrele’ seçeneğini basın. Artık uygulama içinde bilinmeyenler ‘Diğer’ adındaki ayrı bir kategori bulunacak ve mesaj bildirimleri almayacaksınız.