NASA uzay aracı fırtınaya yenik düştü!

8 Temmuz 2003’de dünyamızdan fırlatılan NASA uzay aracı Opportunity ile bildiğiniz üzere bir süredir iletişim kurulamıyordu. Bu konuyla ilgili NASA, beklenen açıklamayı sonunda yaptı.

Yayınlanma:
Güncelleme: 00 0000 00:00
NASA uzay aracı fırtınaya yenik düştü!

İkizi Sprit ile beraber Mars yüzeyini keşfetmesi amacıyla 2003 yılında 90 günlük bir görev için gönderilen NASA uzay aracı Opportuniy, yaklaşık olarak 14 yıldır araştırmalarına devam ediyor.

Geçtiğimiz aylarda yaşanan bir kum fırtınası sonrasında, Dünya ile olan iletişimi kesilen keşif aracından ne yazık ki kötü haber geldi.

Söz konusu keşif aracıyla iletişim kurmak için bütün yöntemleri denediklerini belirten Dr. Tanya Harrison, sosyal medya hesabı üzerinden yapmış olduğu açıklamayla, Opportunity ile tamamen iletişimlerinin kesildiğini duyurdu.

NELER YAŞANMIŞTI?

Haberin başında da belirtiğimiz gibi, 2003 yılında Mars yüzeyini keşfetme amacıyla gönderilen araç, görevinde yaklaşık olarak 14 yılı geride bırakmak üzereydi.

Ancak, Haziran 2018‘de yaşanılan ölümcül bir toz fırtınası ile mücadele eden Mars keşif aracı, ne yazık ki bu fırtına sonrasında güneş panellerini kaybetmişti.

Kum fırtınası geçtikten sonra, her uzay aracında olduğu gibi kendini beklemeye alınan keşif aracıyla geçtiğimiz yıl Haziran ayından beri iletişim kurulamıyordu.

İlk olarak 1 Haziran’da başlayan bu toz fırtınası, 6 Haziran’da Opportunity’i düşük güç modundayken etkilemişti. Dalaz olarak isimlendirilen bu toz fırtınası, uzay aracının işini bir hayli zorlamıştı.

Güneş panelleri ile çalışan Opportunity, enerji üretim verimliliğinin azalması nedeniyle daha az enerji üretmeye başlamıştı. Bu nedende kendisini düşük güç moduna almak zorunda kalmıştı.