Halk TV Canlı Yayın
Booking.com'un ardından: TÜRSAB, 20'ye yakın rezervasyon sitesine dava açıyor
Booking.com'a Türkiye'de erişim engeli kararı aldırtan TÜRSAB, diğer rezervasyon sitelerine de savaş açtı. 2017'den bu yana Türkiye'den erişim sağlanamayan Booking

Booking.com'a Türkiye'de erişim engeli kararı aldırtan TÜRSAB, diğer rezervasyon sitelerine de savaş açtı. 2017'den bu yana Türkiye'den erişim sağlanamayan Booking.com'un ardından TÜRSAB'ın; Airbnb, Skyscanner ve Expedia gibi dünyaca ünlü rezervasyon sitelerine karşı hukuki işlem başlatılacağı bildirildi.

TÜRSAB Yönetim Kurulu, aldığı karar sonucunda booking.com benzeri şekilde yurtdışı merkezli, Türkiye’de vergi ödemeyen online rezervasyon sitelerine dava açmaya hazırlanıyor. Bu kapsamda davaya konu 20’ye yakın internet sitesinin olduğu ifade ediliyor. Eğer karar çıkarsa yurtdışı merkezli birçok online otel rezervasyon sitesine Türkiye’den erişim engellenebilir. İsmi geçen 20 site arasında Airbnb, Agoda, SkyScanner ve Expedia gibi dünyaca ünlü rezervasyon siteleri de bulunuyor.

Hürriyet'ten Burak Coşan'ın haberine göre, 2017'nin başlarında yurtdışı merkezli online otel rezervasyon sitesi booking.com’a dava açılmış, booking.com’un haksız rekabet oluşturduğu gerekçesiyle açılan dava sonucunda İstanbul 5. Asliye Ticaret Mahkemesi, online rezervasyon sitesi Booking.com’un Türkiye’deki faaliyetlerine tedbiren durdurma kararı vermişti. Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği’nin (TÜRSAB) açtığı davanın ardından gerçekleştirilen duruşmada mahkeme şu kararı almıştı:

“Booking.com BV şirketinin, Booking.com internet adresi üzerinden veya oluşturacakları başka bir adres üzerinden, Türkiye’de yerleşik otel, konaklama tesislerinin pazarlanması ve pazarlanmasına aracılık edilmesi yönündeki faaliyetin durdurulmasına, bu konuda Bilgi Teknolojileri Kurumu’na yazı yazılmasına karar verildi."

20 İNTERNET SİTESİNE HUKUKİ İŞLEM

Booking.com’a erişim engeli devam ederken, TÜRSAB Booking.com’la aynı durumda olan 20’ye yakın internet sitesi hakkında hukuki işlem başlatma kararı aldı. Yönetim Kurulu toplantısında konuyu gündemine alan TÜRSAB, Türk pazarında, Türk müşteriye, Türkiye’de ürün ve hizmet satarak kazanç elde etmesine rağmen, vergi ödemeyerek Türk Seyahat acenteleri ve Türk tur operatörleriyle haksız rekabet ettiğini öne sürdüğü Airbnb, Agoda, Skyscanner ve Expedia gibi 20’ye yakın site ile ilgili hukuki işlem başlatma kararı aldı.