Tarlada bir demedi 5 lira, İstanbul'da tanesi 60 lira

Tarlada bir demedi 5 lira, İstanbul'da tanesi 60 lira

İzmir'in Karaburun ilçesi Türkiye'de nergis çiçeği üretiminin merkezi konumunda. Fakat bu yıl birçok etken sebebiyle nergis çiçeği fiyatları beklentilerin çok altında kaldı.

Bu yıl nergis üreticilerinin yüzü geçen yıllara göre artan nergis üretimi, hava sıcaklığının mevsim normallerinin üzerinde seyretmesi sebebiyle gülmedi. Her yıl düzenlenen geleneksek Nergis Festivali de bu yıl pandemi sebebiyle yapılamadı, nergis fiyatları beklenilenin altında kaldı. 

Tarımsal Kalkınma Kooperatifi yöneticisi Köşe Gürkan, nergis üreticisinin yaşadığı sıkıntıları ANKA Haber Ajansı'na anlattı. "Üreticiler nergislerini bize getirdi. Biz de o nergisleri mezata ve büyükşehirlere ulaştırma sevincini yaşadık. Fakat 2 gün sonra öğrendik ki gönderdiklerimiz mezatta 4,90 TL'ye satılmış. Yani 50 saplık bir demet için 4 lira 90 kuruş verilmiş. Bunu üreticiye söylemeye utandım. Çok üzüldüm" diyen Gürkan, demedi 5 lira olan nergisin İstanbul'da tanesinin 60 liradan satıldığını söyledi. 

"Nergisin asiti el yakıyor"

Köşe Gürkan, "Aradaki fark çok ama çok büyük. Bu parayı asıl emeği veren, ürünü var eden üretici kazanamıyor. Üreticiye verilen para ise onun tarlasını sürdürmek için mazot masrafına, hatta nergisleri bize teslim etmek için harcadığı yol parasına bile yetmez. İşte bu yüzden insanlarımız üretimden vazgeçmiş. Tarlalar boş kalmış durumda... Ortada çok büyük bir haksızlık var. Biz o nergisleri üreticilerin ne şartlarda topladığını biliyoruz. Bize nergis getiren kadın üreticilerimizden birinin ellerindeki yaralar geldi gözlerimin önüne... Çünkü nergisin sapından akan asitli özsu, elleri yakıyor. Üstelik bu kış günü, soğukta, suyun içinde çok zor. Yani bu 4 lira 90 kuruşluk fiyat çok büyük bir haksızlık." ifadelerini kullandı.

Gürkan, aradaki fiyat farkını sosyal medyadan çağrı yaparak duyurma yöntemini buldu. Kendilerince bu duruma çare aradıklarını söyleyen Gürkan, ''aracısız'' satış için sosyal medyada küçük çaplı bir kampanya başlattıklarını ifade etti. Gürkan, aradaki bu fiyat farkı nedeniyle kendilerince çareler aradıklarını ve "aracısız" satış için sosyal medyadan çağrı yapma yolunu seçtiklerini dile getirdi. Küçük çarpıl bir kampanya başlattıklarını ve İzmir'in ana arterlerine talep edilen miktarda çiçek gönderdiklerini vurguladı. Gürkan, "İnanılmaz bir ilgi oldu çağrımıza.. Üreticilerin getirdiği nergisleri daha yoldayken satmış oluyoruz. En çok dayanışma kelimesine kadınların duyarlı olduğunu gördüm. Hepsine ayrıca teşekkür ediyorum" dedi.

"Her demet nergis mutfakta kaynayan çorba"

Karaburun Belediye Başkanı İlkay Girgin Erdoğan ise zor durumda olan nergis üreticilerine destek çağrısında bulunurken, "Alacağımız her demet nergisin bir evin mutfağında kaynayan çorba, bir gelinin duvağı, bir öğrencinin defteri kitabı olduğunu unutmayalım. Tüm yurttaşlarımızdan üreticimize destek olmalarını diliyorum. Hem üreticimizin geliri olsun hem de evlerimiz ve işyerlerimiz mis gibi koksun. Büyük emekle yetiştirilen bu çiçeklerimiz eğer satılamazsa maalesef çöpe gidecek. Emeklerimize yazık olacak" ifadelerini kullandı.

Gündem