'Kitaplardaki Atatürk fotoğrafını yırtın' talimatına Rıdvan Dilmen'den tepki

'Kitaplardaki Atatürk fotoğrafını yırtın' talimatına Rıdvan Dilmen'den tepki
Kıbrıs'ta öğretmenlere e-posta gönderilerek bir kitapta bulunan Atatürk'le ilgili sayfanın yırtılması istendi. Ortaya çıkan olayı eleştiren spor yorumcusu Rıdvan Dilmen, 'Atatürk'ün sayfasını yırtarak onu tarihten silemezsiniz. Ulu önderimiz her daim yüreklerde yaşamaya devam edecektir' dedi.

Güney Kıbrıs Rum Yönetimi'nde (GKRY) Eğitim Bakanlığının, orta eğitim öğretmenlerinden, "Oxford Discover Futures 3 Workbook" isimli kitabı öğrencilere dağıtmadan önce Gazi Mustafa Kemal Atatürk ile ilgili bölümün yer aldığı 36'ncı sayfasını "yırtmaları" yönünde talimat içeren genelge gönderdiği bildirildi. Rum Eğitim Bakanlığı ise kitabı toplatma kararı aldı.

Spor yorumcusu Rıdvan Dilmen bu harekete çok sert tepki gösterdi. Sosyal medya hesabından bir açıklama yapan Dilmen, “Atatürk'ün sayfasını yırtarak onu tarihten silemezsiniz. Ulu önderimiz her daim yüreklerde yaşamaya devam edecektir” diye yazdı.

Dilmen devamında da “Atatürk'e hakaret eden İmam da olsa, siyasetçi de olsa, yani kim olursa olsun lafımı sakınmam. Özellikle Atatürk'ün kurduğu T.C'nin vatandaşı bu hakareti yapıyorsa ona tepkim daha sert olur. Bu böyle bilinsin...” ifadelerini kullandı.

ekran-resmi-2021-09-09-11-50-53.png

Ne olmuştu?

Kıbrıs Cumhuriyeti Eğitim Bakanlığı’nın orta eğitim öğretmenlerinden, 'Oxford Discover Futures 3 Workbook' isimli kitabı öğrencilere dağıtmadan önce Mustafa Kemal Atatürk ile ilgili bölümün yer aldığı sayfayı 'yırtmaları' yönünde talimat veren bir genelge gönderdiği iddia edildi. Kathimerini gazetesinin Sigma Live'dan aktardığına göre, öğretmenlere 'acil' vurgusuyla ve e-posta yoluyla bir genelge gönderildi.

Genelgede yırtılması talimatı verilen sayfada, 'Türkiye'nin en büyük kahramanı' başlığı altında Mustafa Kemal Atatürk'ün, sanat dünyasının kahramanları olarak da Frida Kahlo ile Diego Rivera'nın işlendiği ileri sürüldü.

Rum basınında yer alan habere göre, Rum Eğitim Bakanlığı, öğretmenlere İngilizce ders kitabının Atatürk'ün "Türkiye'nin Muhteşem Kahramanı" başlığı altında işlendiği 36'ncı sayfasının yırtılması talimatı verilen genelge ile ilgili yazılı açıklama yaparak, kitabın "uygunsuz" değerlendirildiğini ve tümden toplatılmasına hükmedildiğini açıkladı.