Fatih Terim'den maç sonunda VAR çıkışı

Galatasaray Teknik Direktörü Fatih Terim, 2-1 kazandıkları Göztepe maçının ardından konuştu. Terim, bir pozisyonda VAR'ın verdiği kararı sert sözlerle eleştirdi.

Yayınlanma:
Güncelleme: 27 Eylül 2021 10:38

Süper Lig'de Göztepe'yi 2-1 mağlup eden Galatasaray'da teknik direktör Fatih Terim, maç sonunda açıklamalarda bulundu.

Galatasaray Teknik Direktörü Fatih Terim ise takım ile taraftarın bütünleştiğini söyleyerek, "Bizim kazandığımız tarihi zaferlerin içerisinde Ali Sami Yen Stadı'nda taraftarlar bütünleşirdi. Önce o ıslık geldi ama akabinde sağduyulu taraftarların, Galatasaraylılığa yakışan bir tavır içerisinde takımlarına destek olduklarını gördük. Ali Sami Yen'de bizim en büyük gücümüz onlardı. Tarih boyunca tüm başarılarda beraberdik. Bugün de o ani reaksiyondan sonra, Galatasaray takımıyla tribündeki taraftarın birleşmesinden ortaya çok güzel bir oyun ve galibiyet çıktı. Ümit ederim, bu beraberlikle yeni zaferler elde etmeye devam ederiz. Bugün bizim için ümit ederim ki yeni bir başlangıç olur. Biz geleceği olan bir takımız. Çoğumuz genciz. Bu demek değildir ki bu çocuklar tecrübe kazanıncaya kadar şampiyonluktan, kupadan vazgeçtik. Bu samimi sevginin, bu samimi birleşmenin önemini vurgulamaya çalışıyorum ben. Hiçbir Galatasaraylı oyuncu kaybetmek istemez. Hiçbirimiz istemeyiz. Bizim tek dayanağımız taraftarımız. Daha büyük bir grup, ıslıklamayacaksınız arkadaş dedi ve tüm stat birleşip oyuncuyu da ayağa kaldırdılar ve oyundan zevk aldılar. Biz her şey için savaşacağız, şampiyon olmak için uğraşacağız. Her zaman onlara ihtiyacımız var. Bizim kulüp kültürümüz, DNA'mız böyle. Galatasaray var oldukça da bu devam edecek. Yüzlerce maç söyleyebilirim, beraberce kazandığımız. Dışarıda da içeride de. Yakışan budur Galatasaray taraftarına. Kendilerine bugün için teşekkür ederim. Öbür türlüsü hoş durmuyor. Bizim gibi Avrupa şampiyonu olmuş, Türkiye'nin en çok şampiyonluğu kazanmış camiaya hiç yakışmıyor. Her şey yerli yerine oturdu diye düşünüyorum. Çok güzel tezahüratlar oldu. Bu da bizim takımımıza yansıdı. Bugünün en büyük kazançlarından biri de budur" dedi.

"Daha iyi oynayacağız"

"Devre arasında takıma ne söylediniz" sorusuna Fatih Terim, şu yanıtı verdi: "Ben özellikle gençlere risk almalarını, inisiyatif kullanmalarını, hata yapmaktan korkmamalarını söylüyorum. Arkadaşlarının protesto edildiğini görmek onları biraz şaşırtmıştı ama değişiklikleri yapıp nasıl oynayacağımızı söyledikten sonra, buradan kazanarak çıkacağımızı söyledik. Onlar da işi gördüler. Hakikaten ikinci yarı baktığımızda daha çok pozisyonumuz var, daha çok golümüz olabilir. İlk isabetli şut gol olmuştu Göztepe'nin. İyi ki oldu. Muslera kurtarsaydı kırmızı da görebilirdi. Bir de penaltı pozisyonu var ki, bazıları demek ki hem sahanın içinde göremiyor hem de VAR'da göremiyor. İkinci yarı, birinci yarıdan daha iyi oynadık. Çok pozisyon vermemiştik ama kendi hatamızdan ilk isabetli şut gol oldu. 2-1'den sonra iyi oyunumuz devam etti. Daha iyi oynayacağız, daha çok mücadele edeceğiz ama benim mutlu eden oyun içerisindeki pres ve baskı anlayışımız. Taraftarla ikisi birleşince goller de geldi. Birinci gol hatalı da olsa, ikinci gol, Morutan'ın golü çok şıktı."

"Transferi kastetmedim"

Yukatel Kayserispor maçının ardından yaptığı "1 Ocak" açıklamasının yanlış anlaşıldığını kaydeden Terim, "Ben de bu söylemimin transfer mesajı gibi algılanacağını hiç düşünmedim. Biz FFP'nin acısını çok çektik, hep beraber. Sattığın kadar alı yaşadık. Bunu başarıyla atlattık. Kendimize bir strateji belirledik, başkan ve yönetimimizle. Bizim tarzımız bu. Tam tersi ocak ve temmuzda küçük dokunuşlarla takımımızı takviye edebiliriz. Takımımızın çoğunu tamamladık zaten. Ben transferi kastetmedim. Tam tersine ilerledikçe daha iyi oynayacağımızı ve gelişim sağlayacağımızı söyledim. Stratejimize göre gidiyoruz. Tabii ki eksiklerimize göre hareket edeceğiz ama bütün anlayışımız bu olacak. Ocakta da temmuzda da bazı şeyler olabilir ama bu sadece takımın tamamını değiştirmek değil. Böyle bir zorunluluğumuz yok. Aldığımız oyunculardan memnunuz, eksikleri de tamamlayacağız. Oyuncu ayrıldı, beklemediğimiz bir durum oldu, biz bunları yaşadık, böyle durumlar olursa gereğini yaparız ama onun dışında küçük dokunuşlar halinde eksiklerimizi gidermeyi düşünüyoruz" ifadelerini kullandı.

"Atak oyuncularımıza daha çok şans vermek istiyorum"

"Diagne daha çok şans bulacak" diyen Terim, "İnşallah aldıkça daha iyi oynayacak. Atak oyuncularımız bizim için çok önemli. Çok pozisyona girip az atmak demek, hesabı çok basit. Onlara daha çok şans vermek istiyorum açıkçası. Diagne gol kralı da olmuş bir oyuncu. Çalışıyor. Ben daha iyi oyunlar bekliyorum Diagne'den, olacaktır da. Mustafa'dan da Diagne'den de bekliyorum" açıklamasını yaptı.

"2-2 bitse ne olacak?"

VAR hakemliğini, sadece bu konuda eğitim almış kişilerin yapması gerektiğini söyleyen deneyimli çalıştırıcı, "Bu konunun uzmanları belli, muhatapları belli. Kimi ilgilendiriyor, kimi rahatsız ediyor, kimin hakkını yiyor, o da belli. Bugün bana, yarın ona. Ben sezon başından beri ısrarla söylüyorum. Açıkçası bugün de iyi oyunumuzun önüne geçsin istemiyorum. Ama Alpaslan'ın pozisyonunu aynı anda kulübede seyrettiğim için. Ne derseniz bir cevap alırsınız. Hareketli değildi, top oyunda değildi. Hep var cevap. Orta hakem görmezmiş. Peki görmedi VAR'ı koyduk, değil mi? Bu nasıl bir şey? Niye çağrılmaz, niye görülmez? Ne denecek onu merak ediyorum. Mustafa Öğretmenoğlu bana 6-8 maç verdirmeyi biliyor. 2-2 bitse ne olacak? Kendime değil, bize de olsa ver kardeşim. Bayağı bir darbe var. VAR hakemliğini ayrı bir uzmanlık alanı olarak görüyorum. Faal hakemler olmamalıdır. Bu benim şahsi fikrim. Ama hatalar çok bariz olunca. Orta hakemin konsantresi başka yere dedik, eyvallah. VAR? VAR için bu işin kursunu, seminerini, çalışmasını yapmış isimler gerekiyor" dedi.