Dopingli sporcuydu, az kalsın federasyon başkanı oluyordu

Türkiye Halter Federasyonu başkanlığına aday olan Bünyamin Sezer’in 2012 yılında yarıştığı Avrupa Halter Şampiyonası’nda alınan numunesinde doping madde tespit edildiği ortaya çıktı.

Muhabir
Yayınlanma:
Güncelleme: 23 Kasım 2021 17:23
Dopingli sporcuydu, az kalsın federasyon başkanı oluyordu

2012 yılında Antalya’da düzenlenen Avrupa Halter Şampiyonası’nda yarışan Gökhan Kılıç, Bünyamin Sezer, Hatice Yılmaz ve Fatih Baydar’ın numunelerinde yasaklı madde bulunduğu ortaya çıktı.

Kamuoyuna yansımayan ve Spor Bakanlığı'nın konuyla ilgili herhangi bir açıklamada bulunmadığı skandal olayla ilgili belgeleri Uluslararası Test Kurumu ( International Testing Agency) yayınladı.

Doping maddesi tespit edildi, başkan adayı oldu

Geçtiğimiz ay Türkiye Halter Federasyonu 5'inci Olağan ve Mali Genel Kurulu'nda Talat Ünlü başkanlığa seçilmişti.

Genel kurula 267 delege katılmış, başvuru yapan 6 adaydan Halil Mutlu ve Ömer Öztürk adaylıktan çekilmişti. 108 oy alan Talat Ünlü başkan olurken, Tamer Taşpınar 98, Bünyamin Sezer 46, Orhan Boltürk 11 oy aldı. 4 oy da geçersiz sayıldı.

Başkanlığa aday olan ve 46 oy alan Bünyamin Sezer, 2012 yılında Avrupa Halter Şampiyonası’nda vücudunda doping maddesi bulunanların arasında yer alıyor.

Seçimlerde en fazla oy alan 3. isim olan Bünyamin Sezer'in dopingli olduğu belgelenmesine rağmen Türkiye Halter Federasyon'una başkan adayı olması tartışmalara neden oldu.

'Evrakta sahtecilik' iddiası

2012 Avrupa Halter Şampiyonası düzenlendiği dönemde Türkiye Halter Federasyonu’nun başında Hasan Akkuş vardı.

ITA, Hasan Akkuş hakkında soruşturma açıldığını duyurmuştu. Akkuş’un resmi evrakta sahtekarlık yaptığı, Türk sporcularla ilgili pozitif doping sonuçlarının saklanması için uluslararası federasyona ricada bulunduğu iddia ediliyor.

İşte International Testing Agency'in yayınladığı o belge:

ekran-resmi-2021-11-23-12-10-49.png