Prof. Dr. Uğur Şahin'in arkadaşları anlattı: Para toplayıp ona krampon alırdık

Prof. Dr. Uğur Şahin'in arkadaşları anlattı: Para toplayıp ona krampon alırdık
Koronavirüse karşı Pfizer ile ortak aşı geliştiren Prof. Dr. Uğur Şahin'in Köln'de birlikte futbol oynadığı arkadaşlar Şahin ile olan anılarını "Antrenmana bisikletiyle gelirdi. Aramızda para toplayıp ona krampon alırdık" sözleriyle anlattı.

BioNTech kurucusu bilim insanı Prof. Dr. Uğur Şahin’in üniversite yıllarında Almanya’nın Köln kentindeki Barışspor'da amatör futbol takımında oynayan arkadaşları ve kulübün eski yöneticisi Şahin ile ilgili anılarını Demirören Haber Ajansı'na (DHA) anlattı.

Uğur Şahin'in takım arkadaşlarından Bahri Akdeniz, Şahin ile ilgili "Uğur'la güzel günlerimiz geçti 5-6 senelik takım arkadaşlığımız oldu. Uğur çok azimli bir çocuktu. Kondisyonu çok iyiydi. Herkesle çok iyi geçinirdi. Bu  başarısından dolayı onunla gurur duyuyoruz. Uğurun evi uzaktaydı, antrenmanlara genelde bisikletle gelirdi. Ona ‘Uğur terlisin bu işin şakası yok gel seni eve bırakayım’ derdim. Beraber giderdik evlerine. Babası, ‘Oğlum misafir gelmiş bırakılır mı ?’ der, bize yemek yapardı. Yemek yerdik, sohbet ederdik böyle birlikte çok günümüz geçti" ifadelerini kullandı. 

Uğur Şahin'in orta sahada oynadığını ve yetenekli olduğunu söyleyen Akdeniz şöyle devam etti:

"Çok azimli ve istekliydi. 90 dakika boyunca koşardı. Uğur Şahin'in bu başarısı göçmenler üzerindeki baskı ve algıyı kaldırdı. Almanya sokaklarında başımız dike geziyoruz."


Köln'deki Barışspor futbol takımının yöneticisi Sebahattin Mutlu'nun eşi Nuray Mutlu da, Şahin’le gurur duyduklarını belirtti. Mutlu, Şahin ile1986-1988 yılları arasında iki sezon futbol oynadıklarını ifade etti. Mutlu şöyle konuştu:

"Ben bunu nereden tanıyorum dedim"

"Uğur’un annesiyle maçlarda çok güzel sohbetlerimiz olmuştur. Çok iyi insanlardı. Mütevazi bir aileydi. Bir daha görüşmek kısmet olmadı. Yolu açık olsun, başarılarının devamını bekliyoruz. Uğur’u fotoğrafını ilk gördüğümde ‘ben bunu tanıyorum ama nereden tanıyorum’ diyordum. Sonra eşim, ‘Bizim futbolcuyu gördün mü ?’ dedi. Ben de öyle anımsadım. Hatırladığım kadarıyla orta saha sağ kanatta oynuyordu. Uğur’un bu aşıyı bulmasıyla gurur duyduk. Gurur duyulmayacak bir şey değil. Takımımızın geceleri olurdu, beraber giderdik. Bizim hanımlar annesini ile iyi tanışır. Hatta annesinin Uğur ile dans ederken fotoğrafını albümden çıkarıp size göstereyim" 

ugur-sahin-1.jpg

"Para toplar krampon alırdık"


Takım yöneticilerinden Rabia Oğul, “Mustafa adında bir amcamız vardı takımda. Hep  ‘Bu çocuk okuyacak’ derdi. Aralarında para toplayıp Uğur’a krampon alırlardı. Parası yoktu. Çok iyi bir çocuktu o bizim gururumuz. Allah yolunu açık etsin" dedi.

barisspor.jpg


Takımın masörü İsa Oğul da, “Ben hayatımda hala öyle çocuk görmedim çok terbiyeliydi. Konuştuğu insanlarla hep içten konuşurdu. Şimdi bu başarısını duyduk çok mutlu olduk. Bizim böyle insanlara ihtiyacımız var. O dünyayı kurtaran bir Türk. Ne söylesek az” dedi.  Oğul Şahin'in bilinmeyen yönlerini şöyle özetledi: “Uğur bana ‘Amca zor ama ben üniversiteyi kazandım. Doktor olacağım sizlerin hayır dualarınızı bekliyorum’ dedi. Ben de 'yeter ki sen doktor ol ilk hastan ben olacağım ' derdim. Çok güzel futbol oynardı. Yerinde duramazdı.  Biz aslında futbolu bırakmasını istemiyorduk çok başarılıydı.Türkiye’ye gönderelim dedik ama o üniversite okumayı seçti. Onunla gurur duyuyoruz." ifadelerini kullandı. 

DHA

 

Etiketler :