Numan Kurtulmuş: Cumhurbaşkanımızın resminin arkasına saklanıp siyaset yapma devri geride kaldı

AKP Genel Başkanvekili ve İstanbul Milletvekili Numan Kurtulmuş: Cumhurbaşkanımız büyük bir dünya lideridir. Ancak öyle bir döneme giriyoruz ki sadece onun resminin arkasına sığınarak siyaset yapma devri geride kalmıştır.

AKP Genel Başkanvekili ve İstanbul Milletvekili Numan Kurtulmuş, partisinin Üsküdar 7’nci Olağan Kongresinde konuştu. Son zamanlarda AKP içindeki eleştiriler artarken, Kurtulmuş’un söylediği sözler dikkat çekti. Kurtulmuş, “Cumhurbaşkanımız büyük bir dünya lideridir. Ancak öyle bir döneme giriyoruz ki sadece onun resminin arkasına sığınarak siyaset yapma devri geride kalmıştır” ifadelerini kullandı.

Bu sözler, daha önce Erdoğan’ın resminin arkasına saklanarak siyaset yapanların olduğunun itirafı olduğu yönünde yorumlandı.

İçeride tartışmalar artıyor

Geçtiğimiz günlerde Türkiye Gazetesi yazarı Süleyman Özışık kendi YouTube hesabı üzerinden yaptığı 'Doğrusu Ne?' programında AKP İstanbul’da tuhaf atamalar olduğunu dile getirmişti. Yayına konuk olan Yeni Sadık Albayrak ile AKP’deki atamaları değerlendiren Özışık, durumu ‘tuhaf işler’ olarak nitelemişti.

AKP İstanbul’daki atamaları eleştiren Özışık, 3 ayrı il başkanının daha önceki tweetleriyle ilgili yaptıkları eleştirileri yineledi ve bunun sonucunda Beşiktaş İl Başkanlığına atanan Bahriye Tülin Hattat’ın onurlu bir şekilde istifa ettiğini söylemişti. Diğer iki ilçe başkanının istifa etmemesine tepki gösteren Özışık, “Kadıköy İlçe Başkanı Fatih Kaya bana bir mesaj göndermiş ve nasıl hizmetler yaptığını anlatmış fakat ben hizmet göremedim” ifadelerini kullanmıştı.

Beyoğlu İlçe Başkanı Abdullah Enes Özkan’ın görevine devam edeceğini söyleyen Özışık, Özkan’ın Erdoğan hakkında “Erdoğan artık bir istikrarsızlık unsuru” yazan Emre Uslu’ya “Eseriniz abi vebaliniz büyük” yanıtı hatırlattı ve tepki göstermişti.

Serhat Albayrak ise aynı programda, “Öyle yukarıyı yalamakla, aşağıyı ezmekle olmaz” diyerek şu ifadeleri kullanmıştı:

Ya sen her yerde oyunu yarıya düşen adamı getirip ilçe başkanı yaparsan burada bir problem var. Bunu yapan insanlar korumasız, şoförsüz şu Marmaray’da dolaşsalar, şehir hatlarına binseler anlayacaklar. Hâlâ anlatamadık. Yöneticiliğin bir meziyeti vardır. Öyle yukarıyı yalamakla, aşağıyı da ezmekle ‘ben burada kralım, istediğimi atarım’ diye güç hegomanyası kurarsan İstanbul’da kaybedersin.

AKP Muğla’da da benzer olaylar

AKP içindeki atamaları eleştiren Yusuf Kayacık da zehir zemberek bir açıklamayla istifa etmişti. Kayacık’ın, AKP Muğla İl Kongresinde Kadem Mete’ye karşı aday olması bekleniyordu. Yaptığı eleştiriler sonrası AKP’den ihracı istenen ancak Yüksek Disiplin Kurulu kararı bozulan Kayacık, karşısına aday olarak çıkacağı Muğla İl Başkanı Kadem Mete’nin hamlesiyle yeniden disipline sevk edilmişti.

Kayacık, bu hamleye sinirlenerek AKP’den istifa etti ve “Ağababaların olmazsa sen bir hiçsin. Akşam eve gittiğinde eşinin ve çocuklarının yüzüne nasıl bakacaksın?” ifadelerini kullanmıştı.