Meclis Başkanı Şentop, CHP'li vekillere sordu: Ne yaptınız arkadaşınız için?

Meclis Başkanı Şentop, CHP'li vekillere sordu: Ne yaptınız arkadaşınız için?

Bütçe görüşmeleri sırasında TBMM Başkanı Mustafa Şentop ile CHP'li vekiller arasında 'Enis Berberoğlu' gerilimi yaşandı.

TBMM'de bütçe görüşmeleri sırasında Mustafa Şentop ile CHP milletvekilleri arasında milletvekilliği düşürülen Enis Berberoğluna ilişkin söz atışmaları yaşandı.

Hürriyet'ten Bülent Sarıoğlu'nun haberine göre, Enis Berberoğlu'na ilişkin kararı 17 ay beklettiğini ifade ede Şentop, CHP'li vekillerle "Ha, Meclis Başkanı’nın sırtına yıkın siz, sonra da bağırın arkadan. Siz ne yaptınız arkadaşınız için? Pratisyen hukukçulukla olmaz bu işler" diye konuştu.

Şentop şunları dedi:

"Meclis Başkanlığı’na gelip de kesin hükmü en uzun süre bekleten benim. 26’ncı dönemde hemen okunmuş gelen hükümler. En fazla ben... Sayın Berberoğlu ve diğer 2 arkadaşımız Sayın Güven ve Farisoğulları’yla ilgili beni bir tek noktadan eleştirebilirsiniz ‘Niye çok beklediniz?’ diye; budur, ‘Niye okuttunuz?’ diye değil. Hiçbir Meclis Başkanı bu kadar beklemedi. Örnek (Eski HDP milletvekili) Kemal Aktaş’la ilgili Cemil (Çiçek) Bey’in yaptığı işlemdir, 1 ay beklemiş. Ben ne kadar beklemişim Sayın Berberoğlu’nunkini? 17 ay beklemişim.

Pratisyen hukukçulukla olmaz bu işler. AYM’nin yargılama usulleriyle ilgili kanuna bir cümle eklenerek milletvekilliğinin düşmesi sonucunu doğuracak olan hususlardaki bireysel başvuru kararları 2 ay, 3 ay içerisinde sonuçlandırılır. Niye kanun değişikliği teklifi vermediniz? Ha, Meclis Başkanı’nın sırtına yıkın siz, sonra da bağırın arkadan ‘Meclis Başkanı sahip çıksın arkadaşıma’. Siz ne yaptınız arkadaşınız için? Ne yaptınız? Hiçbir şey, hiçbir şey yapmamışsınız. Şimdi benden bekliyorsunuz her şeyi.

Ben net söyledim, AYM kararı kanun gereğince bağlayıcıdır, ilgili mahkemeler buna uymak zorundadır. Beğenirsin beğenmezsin, Yargıtay kararını beğenmedik uyguladık; AYM’nin kararını beğenmeyenler olabilir ama Anayasa ve kanun gereği uymak zorundadır"