Halk TV Canlı Yayın
Mert Fırat: Yasal süreç başlatılmıştır
Oyuncu Mert Fırat, kendi üzerinden Tiyatro Kooperatifi ve Kadıköy Tiyatrolar Platformu'na yönelik ithamlara Twitter hesabından yanıt verdi.

Mert Fırat, polemiğe çekilmek istendiklerini belirterek, "Ne şahsi olarak benim ne kooperatifin ne de platformun hiçbir yerel yönetim üzerinde karar aşamasına dahil olacak bir durumu bu zamana kadar hiç olmamıştır" ifadelerini kullandı.

Bilet satış üzerinden alınan payın da sahne sanatları öğrencilerine verileceğini belirten Fırat, "Kendi adıma veya parçası olduğum ya da bağlı bulunduğum her türlü kurumla ilgili yapılan asılsız iddialar, karalamaya yönelik itibarsızlaştırma çabaları için yasal süreç başlatılmıştır." ifadelerini kullandı.

Mert Fırat'ın Twitter'dan yaptığı açıklama şöyle:

Günlerdir bitmeyen bir polemiğin içine çekilmek isteniyoruz.

Asılsız iddialara basit yanıtlar vererek yine de kimseye saygısızlık etmeden hareket ediyoruz. Üzerimden yapılan kurumsal karalamalar yüzünden onlarca tiyatro ve tiyatro sanatçısını birleştiren kooperatifin ve platformun zarar görmesine engel olmak adına açıklama yapmak gereği görüyorum.

İki sene önce kurulan birliğin adı “Tiyatro Kooperatifi”dir. Kadıköy’le sınırlayıcı bir yapı değildir. Örnek alınarak başka bölgelerde de aynı modelde kooperatifler kurulmaktadır. “Kadıköy Tiyatrolar Platformu” ise benim başkanı ya da sözcüsü olmadığım, sadece bir üyesi olduğum, Kadıköy ilçesinde faaliyet gösteren tiyatroların bir araya gelerek ortak dertler/çözümler üzerine çalıştığı bir platformdur.

Sadece iyi amaçlar için birlikte çalışan, emek veren insanlara üzerimden söylenenler son derece saygısız cümlelerdir.

Kadıköy Belediyesi için formlar toplandığı yazılmıştı.

Kooperatifler ne yapar, onu buradan uzun uzun yazmaya gerek yok. Sektörün genel sorunları üzerine çalışması ne kadar normalse kendi ortakları için de çalışmalar sürdürmesi gayet olağandır.

Pandemi süresince, kısıtlamalar azaltılmaya başlanıp oyunların oynanabileceği döneme gelindiğinde kooperatif, bünyesindeki hangi tiyatro oyun oynamaya hazır, hangisinin şartları müsait öğrenmek için birçok kurum içi bilgilendirme formları hazırlamıştır.

Oyun oynamaya müsait tiyatrolar, Kadıköy Belediyesi’ne bildirilmiştir, belediye de formu dolduran tiyatrolar arasından seçim yapmıştır. Ne şahsi olarak benim ne kooperatifin ne de platformun hiçbir yerel yönetim üzerinde karar aşamasına dahil olacak bir durumu bu zamana kadar hiç olmamıştır. Kimse yaptığını tekrar tekrar yazmak istemez ama festivalle aynı gün açıkladığımız gibi belediye şartnamelerine uygun bir şekilde gerçekleşen bilet satış operasyonu üzerinden alınan pay, e-bursum aracılığıyla sahne sanatları öğrencilerine verilecektir.

Kimseyle birebir iletişim kurup polemiğe girmeyeceğim.

Kendi adıma veya parçası olduğum ya da bağlı bulunduğum her türlü kurumla ilgili yapılan asılsız iddialar, karalamaya yönelik itibarsızlaştırma çabaları için yasal süreç başlatılmıştır.