2 bin yıllık taş maske koleksiyonu dikkat çekiyor

2 bin yıllık taş maske koleksiyonu dikkat çekiyor
Amasya Müzesi’nde sergilenen yaklaşık 2 bin yıllık taş maske koleksiyonu dikkat çekiyor.8 bin 500 yıllık bir geçmişe sahip şehirdeki kazı çalışmaları ve vatandaşların bulup müzeye verdiği taş ve pişmiş topraktan yapılan...
Amasya Müzesi’nde sergilenen yaklaşık 2 bin yıllık taş maske koleksiyonu dikkat çekiyor.

8 bin 500 yıllık bir geçmişe sahip şehirdeki kazı çalışmaları ve vatandaşların bulup müzeye verdiği taş ve pişmiş topraktan yapılan Roma döneminden kalma irili ufaklı 10’un üzerinde maske, müzeye gelen ziyaretçilerin ilgisini çekiyor.

Teşhir salonundaki sunuda ise maskelerle ilgili şu bilgiler yer alıyor: “Mask antik Yunan tiyatrosunun önemli ögelerinden biridir. Tiyatroyu ilk kez halk için bir gösteri olarak uygulayan Yunanlılar tiyatro masklarının da ilk kullanıcılarıdırlar. Tiyatrolarda oyuncu sayısı sınırlı olduğundan masklar bir oyuncuya birden fazla rol üstlenebilme olanağı sağlamıştır.

Kadınların sahneye çıkmadığı o dönemlerde kadın rollerini üstlenebilmeleri için gerekli olmuştur. Antik tiyatro masklarının mermer, pişmiş toprak, seramik, bronz ve benzeri örnekleri bulunmaktadır. Masklar gerçeğe yakın yapılabildiği gibi abartılı olarak yapılanları da vardır. Maskların büyük açık ağzı olarak yapılması oyuncunun sesini büyütebileceği megafon biçiminde yapılmıştır. Pişmiş topraktan yapılmış küçük boyutlu masklar ise sembolik olarak kullanılmış, Helenistik ve Roma dönemi mezarlarına ölü hediye olarak bırakılmışlardır. Bir dönem tiyatrolara giriş bileti olarak kullanıldıkları sanılmaktadır.”